Inwestycja na termin dłuższy lub krótszy

Lokaty bankowe w ostatnich latach stały się zdecydowanie mniej popularnym produktem bankowym. Związane jest to głównie z sytuacją samych banków, które bardzo mocno ograniczyły tak zwaną akcję kredytową, przez co nie mają już tak dużych potrzeb pod względem posiadania kapitałów będących zabezpieczeniem ich płynności. Przełożyło się to na trochę gorsze oferty dla klientów oraz zdecydowane ograniczenie promowania tych produktów finansowych w mediach. Mimo wszystko, popyt na lokaty bankowe jest cały czas całkiem spory ze względu na ich prostotę i elastyczność. Prostota zawsze była cechą lokat bankowych, ale elastyczność to coś, o co zazwyczaj się ich nie oskarża.

I faktycznie lokaty bankowe nie są najbardziej na świecie elastycznym produktem finansowym. Elastyczność pojawiła się głównie w związku z tym, że można obecnie podpisywać umowy lokaty na czas bardzo krótki lub na czas bardzo długi.

O czym nie wie większość osób, najkrótszy czas lokaty, na jaki można się skusić, to jedna doba. Takie lokaty określa się mianem overnightów i faktycznie nie są specjalnie popularne w zwykłym detalicznym podejściu do bankowości i korzysta jaz nich głównie same banki, ale taka opcja jak najbardziej jest dostępna w niektórych bankach. Najczęściej oczywiście będziemy korzystać ze znacznie dłuższych lokat. Typowe lokaty można zawszeć na wielokrotność trzech miesięcy, chociaż banki w dzisiejszych czasach są bardzo elastyczne i jeśli takie będzie nasze życzenie, większość nich zaoferuje nam nawet termin lokaty ustalony co do dnia. Mimo wszystko, najczęściej będziemy decydować się na lokaty trzymiesięczne, półroczne, roczne i dwuletnie. Są to produkty bankowe o wysokim stopniu standaryzacji, dzięki czemu wystarczy tylko wejść do banku, w sposób klasyczny lub przez Internet, wybrać z symbolicznej półki odpowiednią lokatę i ją założyć formalności są ograniczone do minimum i tego typu propozycje jest też bardzo łatwo porównywać pomiędzy bankami. Wszystkie kwestie są bardzo jasno i w sposób wysoce porównywalne rozpisane w ogólnych warunkach umowy.

Polecane  Lokaty bankowe – czyli o rozsądnym oszczędzaniu