Chcesz, żeby Twoje pieniądze generowały pewne, bezpieczne zyski? Nawet gdy śpisz, oglądasz ulubiony serial lub spacerujesz z psem? Sięgnij po lokatę terminową. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, jak stworzyć własny ranking lokat i znaleźć tę, która okaże się szyta na miarę.
Lokata bankowa to nowoczesny produkt służący oszczędzaniu. Dzięki niej Twoje środki finanse wygenerują pewne i bezpieczne zyski, chroniąc swoją wartość przed zgubnym wpływem inflacji. Czym jest w praktyce lokata?
Lokata bankowa, czyli…?
Lokata bankowa to zawierany na określony okres depozyt. Zgromadzone w ten sposób środki bank przeznacza na udzielanie kredytów, w zamian wypłaca deponentom zysk w postaci odsetek. W zależności od parametrów konkretnego produktu umowa lokaty może trwać kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcy, a nawet… kilka dni. Najpopularniejsze lokaty to te na 3, 6, 9 i 12 miesięcy.
Dlaczego właśnie lokata?
Najważniejszą zaletą lokaty terminowej jest możliwość wygenerowania pewnych, bezpiecznych i z góry określonych zysków. Oszczędzanie na lokacie jest więc zupełnie bezwysiłkowe. To jednak nie wszystko. Gromadząc środki finansowe na oprocentowanym depozycie, ochronisz je przed zgubnym wpływem inflacji. Sprawisz więc, że nie tylko wygenerują zysk, ale również nie stracą swojej wartości poprzez czas.
Wada, a może zaleta?
Specyficzną cechą tradycyjnych lokat jest konieczność zamrożenia środków finansowych przez cały okres trwania umowy. Zgromadzone na lokacie środki są więc niedostępne dla deponenta, a wcześniejsza wypłata pieniędzy skutkuje z reguły utratą wszystkich wypracowanych zysków. Choć taka konstrukcja może wydawać się wadą, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków lub gromadzisz środki finansowe na ściśle określony cel, np. wkład własny na zakup wymarzonego M, wizja utraty zysków może stać się skuteczną motywacją, aby zostawić swoje pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.
Jak wybrać najlepszą lokatę terminową?
Zanim podpiszesz umowę z bankiem, dokładnie porównaj parametry poszczególnych lokat, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- długość trwania okresu lokacyjnego. Zanim przeanalizujesz kolejne parametry lokaty, wybierz te o optymalnym dla Ciebie okresie lokacyjnym. Pamiętaj, że przez cały okres jego trwania pieniądze będą dla Ciebie niedostępne. Zastanów się więc, na jak długo możesz je zamrozić;
- Wyższe oprocentowanie lokaty to wyższe zyski. Po wyselekcjonowaniu ofert o optymalnym dla Ciebie okresie lokacyjnym, kolejnym kryterium wyboru tej jedynej powinna być właśnie wartość odsetek. Przeglądając oferty konkretnych banków, sprawdź, czy wskazana wartość dotyczy całego, czy jedynie określonego okresu lokacyjnego lub określonej kwoty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki wynikającej z niższych niż Twoje oczekiwania zysków;
- możliwość automatycznego przedłużenia lokaty na kolejny ten sam okres. Jeśli chcesz oszczędzać długoterminowo, wybierz lokatę z możliwością przedłużenia na ten sam co w pierwotnej umowie okres. Upewnij się jednak, czy po przedłużeniu wartość oprocentowania będzie taka sama. W przypadku niższego oprocentowania lepszym rozwiązaniem okaże się zawarcie nowej umowy;
- możliwość założenia i obsługi lokaty online. Czas jest dziś równie cenny co pieniądze. Jeśli chcesz założyć depozyt w wygodny sposób — bez wychodzenia z domu i mieć możliwość obsługi online, spośród wszystkich dostępnych opcji sięgnij po internetowe lokaty Santander Consumer Banku.
Porównując parametry dostępnych na rynku produktów, stworzysz własny ranking lokat terminowych, a co za tym idzie — z łatwością wybierzesz tę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby.
Źródło:
https://www.bankier.pl/oszczedzanie/ranking/najlepsze-lokaty-3-miesiace