Jak wybrać rodzaj lokaty w zależności od czasu trwania?

Jeśli rozważasz zdeponowanie pieniędzy na lokacie, jedną z najważniejszych decyzji, jakie staną przed Tobą, będzie ta dotycząca okresu jej trwania. Jak dostosować długość okresu lokacyjnego do własnych potrzeb i oczekiwań? Podpowiadamy.

Lokaty bankowe to popularne instrumenty finansowe, które umożliwiają wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków z oszczędności. Czym są w praktyce i jak działają?

Czym są lokaty bankowe?

Lokata bankowa to rodzaj umowy z bankiem, na mocy której deponent (klient) przekazuje bankowi swój kapitał na określony okres. Podczas trwania umowy bank korzysta z pieniędzy, przeznaczając je na udzielanie kredytów. Po jej zakończeniu zwraca zdeponowane środki wraz z odsetkami, które stanowią zysk z lokaty. Co ważne, w przypadku lokat o standardowej konstrukcji przez całą długość okresu lokacyjnego zdeponowane w banku środki są niedostępne dla deponenta. Choć może on zakończyć umowę przed terminem, taka decyzja będzie skutkować utratą wszystkich wypracowanych zysków. Choć wiele osób może postrzegać taką konstrukcję jako wadę, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Umieszczenie pieniędzy na lokacie może uchronić kapitał nie tylko przed utratą wartości w czasie, ale także przed impulsywnym roztrwonieniem. Jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką i masz skłonność do nadprogramowych wydatków, wizja utraty wypracowanych zysków może okazać się skuteczną motywacją, aby zostawić oszczędności w spokoju i pozwolić im pracować. Jest to szczególnie ważne, jeśli odkładasz pieniądze na konkretny cel: zakup wymarzonego auta, wkłada własny na mieszkanie czy zbudowanie poduszki finansowej.

Polecane  Czym jest lokata strukturyzowana? Czy warto ją założyć?

Ważny okres lokacyjny

Aby nie stracić wypracowanych na lokacie zysków, warto już na starcie zdecydować, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swoje oszczędności. Wnioski staną się podstawą do wyboru optymalnego okresu trwania lokaty. Wśród dostępnych na rynku produktów znajdziesz lokaty krótkoterminowe, trwające nie dłużej niż 12 miesięcy, oraz długoterminowe, o okresie lokacyjnym dłuższym niż rok. Najpopularniejsze to te zawierane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy.
Jeśli planujesz umieścić na lokacie sporą kwotę, wartym przemyślenia rozwiązaniem może być podzielenie oszczędności i umieszczenie każdej części na innej lokacie o odmiennym okresie lokacyjnym. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, których nie będziesz w stanie sfinansować z bieżących środków, zlikwidujesz tylko jeden depozyt. Pozostałe wciąż będą na Ciebie pracować, generując zyski.

Nie tylko długość umowy

Wybierając najlepszą lokatę, warto zwrócić uwagę nie tylko na długość trwania okresu lokacyjnego, ale także na dodatkowe parametry, które pozwolą zmaksymalizować korzyści z depozytu:

  • wartość oprocentowania. Wartość oprocentowania to — obok okresu lokacyjnego — najważniejsze kryterium wyboru lokaty. To właśnie od niej zależy bowiem, ile zysku wygenerują Twoje pieniądze. Analizując ten parametr, koniecznie zwróć uwagę, czy wskazane przez bank wartości obowiązują przez konkretny, czy cały okres trwania umowy lub czy obowiązują dla wszystkich zdeponowanych środków, czy tylko dla konkretnej kwoty (np. dla nowych środków). Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki wynikającej z niższych, niż się spodziewałeś, zysków;
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką lub bardzo dużą sumę;
  • możliwość założenia depozytu w preferowany przez siebie sposó Większość banków pozwala dziś na założenie depozytu nie tylko w oddziale, ale także online. Jeśli lubisz bankować przez internet, lokata online okaże się strzałem w dziesiątkę.
Polecane  Lokata na nowe środki – czym jest i dla kogo jest przeznaczona?

Wraz z podwyżkami stóp procentowych, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, oprocentowanie lokat bankowych znacząco wzrosło. Jeśli od dawna nosiłeś się z zamiarem zdeponowania środków w banku, to najlepszy moment, aby wreszcie wcielić swój plan w życie.

Źródło:

  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty