Czym jest lokata dla firm?

Bankowa lokata dla firmy bywa również określana depozytem terminowym. To nic innego jak instrument finansowy, który zakładany jest na pewien czas. Po jego upływie wpłacone środki zostają powiększone o odsetki i wypłacone firmie, a owo powiększenie o odsetki to po prostu zysk z lokaty. Na rynku występują lokaty różnego typu, jak chociażby dzienna, miesięczna czy roczna. Aby lepiej zrozumieć, czym jest lokata, najlepiej posłużyć się przykładem – otóż to pożyczka, której udzielasz bankowi. Bank podczas trwania lokaty może pożyczonymi środkami obracać w dowolny sposób. Aby jednak złożenie środków finansowych na lokacie było opłacalne, jej oprocentowanie musi być odpowiednio wysokie. Przekazując własne oszczędności na lokatę, możesz je zamrozić i następnie uzyskać z nich zysk, dokładnie tak samo wygląda to w przypadku deponowania pieniędzy firmowych. Warto też wiedzieć, że środki zgromadzone na lokacie można wypłacić, wiąże się to jednak z utratą zysku w postaci odsetek. Są one wypłacane tylko po pełnym wypełnieniu zobowiązania czasowego wynikającego z umowy podpisanej przy założeniu lokaty.

Kluczowym elementem każdej lokaty jest oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie lokaty bankowej podawane jest w skali roku i to ono określa, jak duży zysk możesz osiągnąć. Kapitalizacja odsetek, czyli naliczanie zysku, może odbywać się z różną częstotliwością. Zasadniczo musisz pamiętać, że im kapitalizacja odsetek jest częstsza, tym korzystniejszy będzie Twój wynik lokaty.

Jak wybrać lokatę bankową dla firmy?

Na rynku czeka na Ciebie wiele propozycji lokat dla firm. Czym należy się kierować, aby wybrać najlepszą propozycję dla swojego przedsiębiorstwa? Z pewnością do takich czynników zalicza się oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie na lokacie może być bardzo zróżnicowane i zależy nie tylko od indywidualnych warunków oferowanych przez bank, ale także sytuacji rynkowej. Zwykle za jedne z bardziej opłacalnych uważa się lokaty na 3 miesiące. Oprócz tego przy wyborze lokaty należy zwrócić uwagę na takie elementy jak kwota lokaty oraz okres jej obowiązywania. Zależnie od swoich preferencji oraz potrzeb możesz wybrać lokaty na okres miesiąca, 3 miesięcy, pół roku czy roku. Warto przy tym zauważyć, że lokaty nie musisz zakładać w banku, w którym masz już bieżący rachunek. Jeżeli dysponujesz w firmie choćby czasowymi nadwyżkami finansowymi, bardzo korzystnym rozwiązaniem może okazać się wybór lokaty nocnej, czyli tzw. overnight.

Polecane  Popularne produkty bankowe – lokata terminowa

Czy oszczędzanie na lokacie jest bezpieczne?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań – każdemu zależy przecież na tym, aby zdeponowane środki nie tylko wypracowały zysk, ale też były bezpieczne. Na szczęście produkty bankowe zapewniają bezpieczeństwo i to z wielu powodów. Depozyty terminowane pozwalają dobrze zarządzać płynnością finansową w firmie, mogą też być jednym z zabezpieczeń przy udzielaniu kredytu lub gwarancji bankowych. Podstawowe zasady bezpiecznego obracania finansami to:

  • długoterminowe oszczędzanie (np. na lokacie),
  • korzystanie z procentu składanego,
  • urealnianie zysków,
  • unikanie niepewnych instytucji oferujących bardzo wysokie zyski,
  • dywersyfikacja oszczędności.

W przypadku lokaty bankowej za jej bezpieczeństwo odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjnych. Jeżeli chcesz w bezpieczny sposób inwestować nadwyżkami finansowymi w firmie, lokata bankowa dla firm może okazać się znakomitą propozycją właśnie dla Ciebie.

 

Źródła: 

  1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-lokata-bankowa-jako-sposob-na-oszczedzanie-w-firmie
  2. https://www.najlepszekonto.pl/jak-wybrac-lokate-bankowa