Popularne produkty bankowe – lokata terminowa

Większość z nas kojarzy banki wyłącznie z jednym produktem: kredytami. Oferta banków jest znacznie szersza. Znajdziemy w niej także bardzo popularne, cieszące się dużym zainteresowaniem klientów lokaty terminowe. To rozwiązanie idealne dla osób posiadających oszczędności, które nie chcą przechowywać ich w domu.

Lokata zapewnia bezpieczeństwo pieniądzom, a właścicielowi przynosi zyski w postaci oprocentowania. Lokaty terminowe proponują wszystkie banki. Ich wybór jest więc bardzo duży. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokaty?

Okres trwania lokaty

Lokaty terminowe można zakładać na bardzo różny czas. Są takie, które można założyć na kilka dni, ale też i takie trwające do dwóch lub trzech lat. Większość lokat związana jest z zamrożeniem pieniędzy na czas ich trwania. Jeżeli umowa zostanie rozwiązana wcześniej – mamy takie prawo – stracimy część lub nawet wszystkie odsetki. Stąd nie możemy pochopnie wybierać terminu lokaty, zwłaszcza jeśli nie wiemy, czy pieniądze nie będą nam potrzebne wcześniej.

Oprocentowanie lokat

Najczęściej wybierają lokatę terminową kierujemy się wysokością jej oprocentowania. Dla osoby zakładającej lokatę jest to najważniejsze. Im będzie ono bowiem wyższe, tym na lokacie można więcej zarobić. Wysokość oprocentowania w poszczególnych bankach jest do siebie zbliżona. Znalezienie lokaty, która będzie miała zdecydowanie wyższe oprocentowanie nie należy do łatwych zadań. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać, być może znajdziemy lokatę z naprawdę atrakcyjnym oprocentowaniem.

Polecane  Nowe środki

Częstotliwość dopisywania odsetek

Na wysokość zysku z lokaty wpływ ma nie tylko wysokość oprocentowania, ale także częstotliwość z jaką są kapitalizowane odsetki. Do większości lokat obecnie dostępnych w bankach odsetki dopisywane są na koniec umowy. Najbardziej korzystne jest jednak codzienne dopisywanie odsetek.

Wybranie dobrej lokaty terminowej nie jest sprawą bardzo trudną. Pamiętajmy jednak o elementach, które powinny nam ten wybór ułatwić. Dzięki temu znajdziemy idealną lokatę.