Lokata bankowa na czas dłuższy czy krótszy?

Większość lokat bankowych, jakie pojawiają się w polskiej przestrzeni finansowej, daje nam możliwość dość swobodnego manipulowania czasem zawarcia umowy. Czasami mamy kilka opcji do wyboru, czasami możemy wybierać w przedziałach czasowych, a jeśli posiadamy większą gotówkę, banki bardzo chętnie mogą nawet zdecydować się na podpisanie z nami umowy wynegocjowanej w sposób całkowicie indywidualny. Czas to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o lokaty i musimy wziąć tutaj pod uwagę dwa jego najważniejsze aspekty.

Pierwszy z nich to kwestia odsetek, na jakie możemy liczyć. Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy okres trwania lokaty, tym większe oprocentowanie danego produktu bankowego. Banki operują w perspektywie strategicznej, czyli w perspektywie długoterminowej, więc są bardzo zadowolone, kiedy pieniądze zostają z nimi na dłużej i mogą liczyć na stabilność warunków prowadzenia swojego biznesu. Poprzez wyższe oprocentowanie zachęcają do wydłużenia czasu lokaty.

Druga kwestia, ściśle związana z pierwszą, to warunki rozwiązania umowy przed terminem. W życiu dzieje się czasami niestety tak, że pojawiają się różne sytuacje nieprzewidziane i czasami trzeba mieć pod ręka większe pieniądze, by móc się z najróżniejszych kłopotów wykaraskać. W wielu przypadkach oznacza to upłynnienie różnych inwestycji, a lokata bankowa to zazwyczaj jedna z pierwszych takich inwestycji, które się likwiduje. Niestety, zlikwidowanie lokaty przed czasem będzie się wiązało z różnymi karami umownymi. Od razu uspokajamy, że nikt nie każe nam oddać połowy naszych pieniędzy. W praktyce wygląda to tak, że po prostu nie możemy liczyć na część odsetek, jakie były nam obiecane za złożenie lokaty. Dlatego nie można z miejsca zakładać, że im dłuższa lokata, tym lepiej dla nas, bo naprawdę łatwo jest się na tym przejechać. Najlepszym sposobem jest po prostu określenie swoich możliwości finansowych i zdecydowanie, czy dane pieniądze muszą być dostępne. Jeśli ich dostępność jest kluczowa, można wybrać ofertę z mniejszym oprocentowaniem, ale za to z małymi karami za zerwanie lokaty przed czasem.

Polecane  Wybierając lokatę bankową