Lokata krótkoterminowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Dysponujesz teraz większą ilością wolnej gotówki, ale będziesz jej potrzebować za kilka miesięcy? W dobie rosnących stóp procentowych lokata krótkoterminowa to znakomity i bezpieczny sposób na dodatkowe zyski. Zapraszamy po garść przydatnych informacji o tym, jak lokować pieniądze w banku na krótki termin.

Lokata bankowa to zdeponowana na specjalnym subkoncie określona kwota Twoich pieniędzy, z której bank korzysta przez z góry ustalony czas. W zamian za to wypłaca Ci odsetki. Ich wysokość zależy od wpłaconej kwoty oraz czasu trwania lokaty. Pod tym względem dzielimy je na lokaty krótko-, średnio- i długoterminowe.

Za lokaty krótkoterminowe uznaje się te, które trwają od 1 dnia do 4 miesięcy. W średnim terminie będzie to maksymalnie 6 miesięcy, a pozostałe lokaty, w szczególności roczne i dłuższe, określamy mianem długoterminowych. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc lub 3 miesiące, ale w dobie szybko rosnących stóp procentowych warto też rozważyć lokowanie środków na jeszcze krótszy termin.

Dlaczego oprocentowanie lokat krótkoterminowych rośnie teraz szybciej?

Aktualnie mamy na rynku do czynienia z cyklem podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ma to ogromny wpływ na wysokość oprocentowania kredytów i depozytów, a więc i lokat. Z tego względu możliwe do osiągnięcia zyski z lokaty krótkoterminowej zwiększają się wraz z każdym posiedzeniem RPP.

Polecane  Lokaty przez internet: wygodne oszczędzanie w erze cyfrowej

Obecna sytuacja na rynkach finansowych zachęca do zakładania lokat na krótszy czas. Dlaczego? Depozyt długoterminowy zamrozi Twoje środki np. na rok, a oprocentowanie będzie stałe przez cały okres jej trwania. Może to mieć sens w przypadku, gdy stopy procentowe są na wysokim poziomie i planowany jest okres luzowania polityki pieniężnej.

Wysokość odsetek na lokacie krótkoterminowej

W ofertach banków najdłuższe lokaty, tzw. lokaty długoterminowe oprocentowane są najwyżej. Im zaś krótszy czas trwania lokaty terminowej, tym niższe jest jej oprocentowanie. Jednak przy wyborze depozytu terminowego warto kierować się również innymi czynnikami. W sprzyjających warunkach ekonomicznych nominalnie niżej oprocentowana lokata może przynieść więcej zysków właśnie ze względu na termin jej trwania. Przykład?

Załóżmy, że bank oferuje ci 5% odsetek w skali roku w przypadku lokaty na 12 miesięcy i 4%, gdy zdecydujesz się na lokatę krótkoterminową na 1 miesiąc. W drugim przypadku jednak w kolejnym miesiącu oprocentowanie lokaty krótkoterminowej wzrasta do 5%, a miesiąc później już do 5,5%. W przypadku lokaty również rośnie i po 2 miesiącach osiąga 7%. Nie skorzystasz jednak z tego, gdyż umowę lokaty zawarłeś na 5%, a jej czas jeszcze nie dobiegł końca.

Sposób naliczania odsetek lokaty krótkoterminowej

Pamiętaj, że procenty, które widzisz w ofertach lokat, naliczane są w skali roku. Jeśli więc wybierzesz lokatę krótkoterminową, obliczony roczny zysk musisz podzielić przez odpowiednią liczbę. Inwestując np. 10 000 zł na miesiąc przy oprocentowaniu 4%, uzyskasz odsetki w wysokości 33,3 zł (10 000 zł x 4% / 12 m-cy). Warto dodać, że od zysków inwestycyjnych obowiązuje w Polsce podatek w wysokości 19% (zwany potocznie „podatkiem Belki”). Jego wysokość bank odliczy od Twoich zysków, zanim wypłaci Ci odsetki, nie musisz więc się o to martwić.

Polecane  Popularne produkty bankowe – lokata terminowa

Lokaty krótkoterminowe z promocyjnym oprocentowaniem

W czasach, gdy banki kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem depozytów, możesz liczyć na jeszcze więcej ciekawych i korzystnych finansowo promocji. Bardzo często możliwe do osiągnięcia zyski z lokat krótkoterminowych będą większe, jeśli zawnioskujesz o nie z aplikacji banku lub serwisu transakcyjnego. Omijasz też w ten sposób kolejki w banku, a cały proces jest znacznie prostszy. Promocyjne lokaty mogą Ci przynieść nawet kilka procent więcej, co zwłaszcza przy dużych kwotach robi różnicę. Jeśli zastanawiasz się na tym, jak wybrać lokatę, warto najpierw sprawdzać, co Twój bank dla Ciebie przygotował.

Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/lokaty-krotkoterminowe-rodzaje-oferty-bankow-ranking