Lokaty – niskie oprocentowanie, niskie zyski

Obecnie niestety oprocentowanie lokat na pewno nie jest na poziomie, który jest dla klientów banków zadowalający. Wszystko to związane jest z niskimi stopami procentowymi, które na podobnym poziomie utrzymują się w naszym kraju już od dłuższego czasu. To zaś sprawia, że nie możemy budować zysków kapitałowych na lokatach, ponieważ banki nie są w stanie zaoferować nam zadowalającego oprocentowania. Niestety oprocentowanie na poziomie 3-4 procent, z którego potem jeszcze trzeba oddać część na podatek od zysków kapitałowych to śmieszny poziom, który nie będzie w stanie zadowolić nawet osób najmniej wymagających. Jak sobie z tym radzić?

Lokaty – jak zwiększyć zysk?

Jeśli chodzi o dostępne obecnie lokaty nie możemy liczyć na to, że zwiększy się ich oprocentowanie, dopóki nie zostanie zwiększony poziom stóp procentowych. Teoretycznie ekonomiści mówią o tym, że w końcu to nastąpi, jednak przewidywania już od jakiegoś czasu nie mają pokrycia w rzeczywistości, NBP nadal bowiem utrzymuje ten sam poziom, co uniemożliwia budowanie zysków kapitałowych w skuteczny sposób. Jeśli ktoś ma bardzo duży kapitał, może próbować negocjacji z bankiem, by ustalić indywidualny poziom oprocentowania. Jednak to w chodzi w grę wyłącznie w momencie, gdy ta kwota wkładana na lokatę będzie bardzo wysoka. Dlatego taka sytuacja ma miejsce raczej już w ekstremalnych sytuacjach i nie będzie dotyczyć przeciętnego klienta banku.

Polecane  Lokaty w banku

Inne metody budowania oszczędności

Dlatego dla osób, które chcą zbudować swój kapitał na wysokim poziomie lepsze będą obecnie inne sposoby inwestowania. Między innymi można tutaj mówić o grze na giełdzie czy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne, co pozwoli uzyskiwać większą stopę zwrotu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że taka inwestycja jest oczywiście bardziej ryzykowna, jednak z drugiej strony szansa na zyski także jest większa. Warto więc korzystać z tych możliwości jakie obecnie istnieją i jednocześnie liczyć na to, że jednak dojdzie do pewnej zmiany na rynku finansów i będziemy mieli wyższe oprocentowanie lokat.