Kiedy i jak można wypłacić pieniądze z lokaty?

Lokata bankowa to instrument finansowy, który dedykowany jest tym, którzy chcą w bezpieczny sposób pomnażać swoje środki. Proste zasady działania, przejrzyste i czytelne warunki oraz duży zakres bezpieczeństwa sprawiają, że lokaty cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością.

Dla wielu stają się metodą na wygodne pomnażanie swoich oszczędności. Ci, którzy rozważają założenie lokaty, często zastanawiają się, kiedy i w jaki sposób można wypłacać pieniądze z lokaty, tak aby nie stracić wypracowanych zysków. Pora zatem rozwiać wszelkie wątpliwości i poznać najważniejsze fakty na ten temat.

Czym jest lokata bankowa?

Na początek warto ustalić, czym tak naprawdę jest lokata bankowa i jakie są zasady jej działania. Lokata bankowa to instrument finansowy, którego głównym celem jest pomnażanie ulokowanego na niej kapitału. Jest to rodzaj depozytu bankowego. Klient, umieszczając swoje środki na lokacie, przekazuje je instytucji finansowej w depozyt. Ten zaś w zamian za możliwość obracania owymi środkami wypłaca właścicielowi stosowne odsetki od zdeponowanego kapitału, których wartość uzależniona jest od wysokości oprocentowania lokaty. Istotną cechą jest fakt, iż w czasie trwania umowy właściciel lokaty zostaje pozbawiony dostępu do swoich środków. Co to oznacza w praktyce? Otóż podpisanie umowy pozwalającej na założenie lokaty i wpłata na nią środków jest równoznaczna z tym, że przez cały czas jej trwania pieniądze na niej złożone pozostają do dyspozycji banku. Jej właściciel nie może w dowolnym momencie podjąć z niej części lub całej kwoty, gdyż takie działanie mogłoby go narazić na straty. Czy to oznacza, że jest on zupełnie pozbawiony możliwości zarządzania swoimi środkami w dowolny sposób?

Polecane  Na czym polega lokata jednodniowa?

Wypłata środków z lokaty – co warto wiedzieć?

Wiele osób rozważających skorzystanie z lokaty bankowej zastanawia się nad tym, czy są gotowe na to, aby na jakiś czas „zamrozić” swoje środki i nad tym, jak wypłacić pieniądze z lokaty, aby nie narazić się na utratę zysków. Rozważania te są jak najbardziej uzasadnione, bowiem lokaty bankowe są instrumentami finansowymi, które działają na określonych warunkach. Jednym z nich jest brak elastyczności zarządzania swoimi środkami przez cały czas trwania lokaty. To warunek, który pozwala bankowi na swobodne obracanie pieniędzmi klientów zdeponowanymi na lokacie. W zamian za jego spełnienie, banki wypłacają swoim klientom stosowne wynagrodzenie. Decydując się na założenie lokaty, trzeba mieć świadomość, w jaki sposób ona działa. Warto pamiętać jednak o tym, że wpłata pieniędzy na lokatę nie oznacza utraty całkowitej kontroli nad swoimi środkami. Pieniądze z lokaty można bowiem wypłacić nawet przed upływem jej trwania, w dowolnym momencie – klient jako ich właściciel ma do tego pełne prawo. Niestety w większości wypadków decyzja ta oznacza straty. Posiadacz lokaty pozbawia się bowiem możliwości dalszego zarabiania na lokacie. Ponadto w niektórych przypadkach musi liczyć się także z utratą już wypracowanych zysków. Sposób rozliczania lokaty uzależniony jest od wybranej propozycji. Dlatego tak niezwykle ważne jest to, aby przed podpisaniem umowy i wpłaceniem środków na lokatę starannie zapoznać się z wszystkimi jej warunkami.

Polecane  Czy warto inwestować w lokaty?

Aby nie narazić się na ewentualne straty, należy dopasować warunki lokaty do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Co to oznacza? Otóż w ofertach instytucji bankowych można znaleźć wiele propozycji lokat różniących się od siebie między innymi długością trwania. Kierując się tym aspektem, lokaty bankowe zasadniczo można podzielić na krótko- i długoterminowe. W przypadku tych pierwszych czas trwania umowy zazwyczaj nie przekracza kilku miesięcy. Lokaty długoterminowe zaś zakładane są na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Krótki czas lokaty, jak łatwo się domyślić, oznacza szybszy dostęp do ulokowanych na nich środków, powiększonych o stosowny zysk. Jednak tego rodzaju lokaty zazwyczaj mają niższe oprocentowanie. Lokaty długoterminowe wydają się więc bardziej opłacalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż w ich przypadku środki na nich umieszczone są „zamrażane” na dłuższy czas. Nie zawsze więc w ostatecznym rozrachunku okazują się lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli trafiają na nie wszystkie oszczędności. Niekiedy bowiem różnego rodzaju sytuacje losowe wymagają natychmiastowego podjęcie środków. W takiej sytuacji lokata długoterminowa może niestety przynieść jej właścicielowi straty.

Nie zmienia to jednak faktu, iż właściciel lokaty może zlecić wypłatę swoich środków w dowolnym momencie. A jak wypłacić pieniądze z lokaty? Otóż już w chwili podpisywania umowy właściciel lokaty udostępnia bankowi numer osobistego rachunku, na który w momencie wygaśnięcia lokaty bank przelewa umieszczony na lokacie kapitał powiększony o stosowne zyski. Aby wypłacić środki przed wygaśnięciem umowy, należy zlecić stosowną dyspozycję, udając się do placówki banku.

Polecane  Jakie czynniki wpływają na atrakcyjność lokat bankowych?

W poszukiwaniu korzystnej lokaty…

Lokata bankowa jest dobrym sposobem na pomnażanie swoich oszczędności w bezpieczny sposób. W odróżnieniu od inwestycji czy też giełdy korzystanie z możliwości zwiększania swojego kapitału nie jest obarczone żadnym ryzykiem, a warunki lokaty można dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. Lokata jest też skuteczną metodą pozwalającą kształtować nawyk oszczędzania i racjonalnego zarządzania domowym budżetem. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć oszczędzać bez zbędnego ryzyka, na prostych i przejrzystych zasadach. Dotyczy to także zysku z lokaty. W odróżnieniu od jakiejkolwiek inwestycji zysk z lokaty jest jasno określony już w momencie jej zakładania. W jej przypadku nie ma mowy o żadnej niepewności czy też ryzyku. Aby móc w pełni wykorzystać wszystkie zalety lokaty, trzeba wybrać odpowiednią propozycję. Poza wysokością oprocentowania warto w swoim wyborze uwzględnić również czas trwania lokaty i dopasować go do własnych potrzeb. Dzięki temu założenie lokaty przyniesie wyłącznie wymierne korzyści, stając się skutecznym sposobem na pomożenie swoich oszczędności.

Źródło

  • http://lokatowy.pl/jak-wyplacic-pieniadze-z-lokat/