Jak działa lokata dynamiczna? Kluczowe informacje dla świadomego inwestora

Wpłacanie oszczędności na lokaty stało się bardzo modne i coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Okazuje się jednak, że funkcjonują różne lokaty. Jedną z najczęściej wybieranych jest lokata dynamiczna, ponieważ w pewien sposób zabezpiecza ona inwestora. Wszystko dlatego, że można wycofać z niej pieniądze przed zakończeniem umowy – i to bez utraty odsetek. To sprawia, że zainteresowanie lokatą tego typu stale rośnie.

Lokata – rodzaje

Każdy, kto nieco interesuje się inwestowaniem pieniędzy w lokaty, wie, że są one różne – podobnie jak zyski z lokat. Możemy zdecydować się zarówno na lokatę krótkoterminową, jak i długoterminową. Najkrótsza jest lokata terminowa zakładana na jedną noc – tzw. overnight. Ten specjalny rodzaj lokat proponowany jest tylko klientom biznesowym oraz wspólnotom mieszkaniowym. Z kolei klient indywidualny może zdecydować się na lokatę, która trwa najkrócej jeden dzień. Mimo wszystko najpopularniejsze są lokaty miesięczne, kwartalne oraz roczne. W celu zawarcia każdej lokaty konieczne jest podpisanie umowy z bankiem. Można to zrobić w jego siedzibie lub online. Po zaakceptowaniu warunków klientowi przydzielany jest specjalny numer konta, na którym musi ulokować środki w podanym terminie. Warto dokładnie czytać warunki umowy, ponieważ niektóre lokaty automatycznie się przedłużają. Jednak w większości przypadków środki po upływie terminu lokaty zwracane są na wskazany rachunek bankowy. Wiele osób obawia się umieszczania pieniędzy na klasycznych lokatach, ponieważ boją się jej zerwania. Dlatego nie ma sensu inwestowania pieniędzy w taki sposób, jeśli boimy się, że może pojawić się nagle potrzeba ich wypłaty.

Polecane  Jak oszczędzać długoterminowo i dlaczego warto to robić?

Warto podkreślić, że niektóre banki oferują ciekawe promocje. Jedną z nich jest tzw. lokata na nowe środki. Warunkiem jest przelanie na nią środków, które nie znajdują się na rachunku. Zazwyczaj lokata ta ma ponadprzeciętne oprocentowanie, więc wiele osób decyduje się na jej założenie. Ważne jest to, aby wybrać odpowiedni rodzaj lokaty, który pozwoli dodatkowo nieco pomnożyć oszczędności.

Lokata dynamiczna – zalety

Chcąc zdecydować się na założenie lokaty, warto sprawdzić różne propozycje i wybrać tę odpowiednią, która spełni nasze oczekiwania. Lokata to świetny sposób na oszczędzanie długoterminowe i zazwyczaj jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy boją się, że wydadzą swoje oszczędności. Klasyczna lokata uniemożliwia wypłatę pieniędzy w czasie jej trwania, więc jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie. Z kolei lokata dynamiczna działa nieco inaczej. W skrócie: jej oprocentowanie rośnie z okresem, przez który środki są na rachunku. Bardzo często nazywana jest ona również lokatą progresywną, jednak te dwie lokaty nieco się różną. Główną różnicą jest fakt, że oprocentowanie w lokacie dynamicznej może zarówno rosnąć, jak i spadać, a w progresywnej odnotowujemy jedynie wzrost. To zabezpiecza klienta i sprawia, że jest on spokojniejszy o swoje oszczędności.

Na pewno najważniejszą zaletą lokaty dynamicznej jest fakt, że zapewnia swobodę dysponowania środkami, a także daje szansę na dużo większy zysk. Oprocentowanie lokaty dynamicznej może się zmienić w każdej chwili, jednak w praktyce zmienia się co miesiąc. Decydując się na wcześniejszą wypłatę pieniędzy, otrzymujemy odsetki, które należą się za dotychczasowy okres. Właśnie ten punkt wyróżnia lokatę dynamiczną na tle klasycznych lokat. Wobec tego możemy mieć pewność, że niezależnie od tego, kiedy nastąpi wypłata środków, jakaś część odsetek i tak będzie nam się należała.

Polecane  Czym jest lokata strukturyzowana? Czy warto ją założyć?

Lokata dynamiczna – dla kogo?

Tak naprawdę inwestycja pieniędzy w lokatę sprawdzi się głównie u osób, które mają pewną kwotę i są pewne, że pieniądze te nie będą im potrzebne przez dłuższy czas. Jeśli stoimy przed wyborem czasu trwania lokaty dynamicznej, to warto zdecydować się na jak najdłuższy okres. Dzięki temu zysk na lokacie będzie największy. Niezaprzeczalną zaletą lokat dynamicznych jest fakt, że są one dostępne również dla klientów, którzy zamierzają zainwestować niewielkie pieniądze, więc nawet początkujący inwestorzy mogą zdecydować się na takie rozwiązanie. W ten sposób można poznać zasadę działania lokat i sprawdzić na własnym przykładzie, o ile powiększył się nasz budżet. To naprawdę dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają większe plany inwestycyjne na przyszłość i chcą sprawdzić, czy taki model inwestowania jest dla nich.

Mimo wszystko lokaty nie są dla osób niecierpliwych, które chcą jak najszybciej osiągnąć maksymalny zysk. Lokata dynamiczna ma to do siebie, że maksymalne oprocentowanie osiąga dopiero w ostatnim miesiącu. Dlatego przed wpłaceniem pieniędzy na lokatę ważne jest dokładne przestudiowanie jej warunków. Oszczędzanie długoterminowe to propozycja dla tych, którzy nie oczekują szybkich rezultatów i są w stanie poczekać na maksymalny zysk. Zastanawiając się nad wyborem najkorzystniejszej propozycji, warto zdecydować się na skorzystanie z porównywarki, dzięki której szybko dopasujemy interesujące nas oferty, a odrzucimy te, które zupełnie nie pokrywają się z naszymi potrzebami. Dobrym krokiem jest również rozmowa z pracownikami banków, których lokaty oferują najlepsze warunki. Dzięki temu zadamy wszelkie nurtujące nas pytania i dowiemy się, czy konkretny produkt spełni nasze oczekiwania. Może okazać się, że pracownik zaproponuje nieco inne rozwiązanie i przedstawi nam sensowne argumenty.

Polecane  Lokaty bankowe: czym są i jakie są ich rodzaje?

Każda decyzja finansowa – nawet ta o ulokowaniu środków na specjalnej lokacie – wymaga przemyślenia wielu kwestii i powinna być podejmowana mądrze. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą lokatę, ponieważ może okazać się, że jedynie zamrozimy własne środki i nic na tym nie skorzystamy. Dlatego warto sprawdzić porównanie różnych lokat i szukać banków, które oferują najlepsze warunki lub dają promocyjne oferty. Lokatę możemy założyć zarówno w banku, w którym posiadamy już jakieś produkty, jak i w zupełnie innym. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas, więc warto znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli zainwestować pieniądze i jeszcze nieco zarobić.

Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-dynamiczna
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jakie-sa-rodzaje-lokat/#:~:text=lokata na nowe środki – to rodzaj depozytu, lokaty jest ona automatycznie wznawiana na ustalonych warunkach.