Lokaty krótko i długoterminowe – co lepsze

Lokaty to produkty bankowe o charakterze inwestycyjnym. Główną cechą tego typu rozwiązań jest realny zysk. Wśród propozycji można znaleźć lokaty krótkoterminowe i długoterminowe, czas trwania umowy wynosi od jednego do kilkudziesięciu miesięcy.

Wybór rozwiązania należy do osoby zakładającej lokatę, warto jednak pamiętać, że odsetki naliczane są w ostatnim dniu trwania lokaty, natomiast przedterminowe zerwanie umowy skutkuje utratą odsetek.

Lokaty sposobem na inwestycję

Dla wielu osób założenie lokaty bankowej to prosty sposób na inwestycję. Z całą pewnością jest to rozwiązanie jak najbardziej godne polecenia, zdecydowanie lepsze niż chomikowanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie.

Przed wyborem konkretnego produktu warto zastanowić się jednak, czy lepszą alternatywą okażą się lokaty krótkoterminowe, czy też długoterminowe.
Wysokość środków gromadzonych na lokacie zależy przede wszystkim od możliwości finansowych danej osoby, nie mniej jednak w niektórych przypadkach określona jest kwota minimalna.

Po upływie określonego czasu, ustalonego w umowie, klient otrzymuje wkład wraz z naliczonymi odsetkami. W tym momencie należy podkreślić, że odsetki naliczane są w rozliczeniu rocznym, co w praktyce oznacza, że w przypadku lokat krótkoterminowych, trwających od jednego do sześciu miesięcy, wysokość odsetek będzie naliczona proporcjonalnie do czasu trwania umowy.

Odsetki

Należy także pamiętać, że zerwanie umowy przed terminem skutkuje utratą naliczonych odsetek, dlatego też osoby, które nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem finansowym, powinny zdecydować się na lokaty krótkoterminowe, uwzględniając ich ewentualne przedłużenie na taki sam okres. Co prawda rozwiązanie to wymaga częstszych wizyt w oddziale banku, gwarantuje jednak korzyść w postaci wypłaconych odsetek.

Polecane  Jakie jest oprocentowanie lokat?

Lokatę można także potraktować jako inwestycję – jest to efektywny i skuteczny sposób, by zgromadzić środki na planowane przedsięwzięcie lub wykorzystać jako prezent dla bliskiej osoby.

Warto podkreślić, że każda osoba może posiadać dowolną ilość lokat bankowych, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych.