Lokata inwestycyjna: o co w tym chodzi?

Lokaty terminową to propozycja banków dla osób posiadających oszczędności i chcących ulokować je w bezpieczny sposób. Z jej pomocą posiadane oszczędności można pomnożyć, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka. Oferta banków w tym zakresie jest naprawdę bardzo szeroka. Wśród wielu rodzajów lokat terminowych znajduje się między innymi lokata inwestycyjna. Czym jest? Czy jest to rozwiązanie na pewno bezpieczne? Czy na taką formę lokowania oszczędności można zdecydować się bez obaw o bezpieczeństwo własnych pieniędzy?

Duży kapitał

Jeśli dysponujemy naprawdę niemałą sumą pieniędzy i zależy nam na jej pomnożeniu, lokata inwestycyjna jest doskonałym rozwiązaniem. Sprawdza się ona w przypadku wszystkich tych, których interesują wysokie zyski, a jednocześnie gra na giełdzie papierów wartościowych wydaje się im być zbyt ryzykowna. Trzeba bowiem podkreślić, że inwestowanie na giełdzie zawsze wiąże się ze znacznym ryzykiem utraty jakiejś części pieniędzy, którymi zdecydowaliśmy się zagrać.

Lokata inwestycyjna, a terminowa

Wpłacając pieniądze na lokatę inwestycyjną, możemy być pewni, że bank odpowiednio je zainwestuje na giełdzie papierów wartościowych. Jest to właśnie cecha odróżniająca tradycyjne lokaty terminowe od lokaty inwestycyjnej. Aby cały proces był bezpieczny i nie wiązał się z ryzykiem utraty pieniędzy, nadzorowany jest przez specjalistów, przed którymi zarówno giełda, jak i kwestie finansowe nie kryją żadnych tajemnic. Ma to być gwarantem trafnych inwestycji, a tym samym zapewnić klientowi niemały zysk. Wybierając lokatę inwestycyjną, należy być świadomym, że osiągnięty zysk nigdy w całości do nas nie trafi. W podpisywanej z bankiem umowie określane jest, jaki procent zysku trafia do klienta, a jaki zostaje w banku.
Lokata inwestycyjna – tak jak każda inna lokata – objęta jest ustalonym w umowie oprocentowaniem. W przypadku lokaty inwestycyjnej klienta określa, czy woli pewniejszy zysk z wyższego oprocentowania, czy wybiera mniejsze oprocentowanie i większy udział w zyskach z gry na giełdzie. Wybierając to drugie rozwiązanie, należy liczyć się z możliwością osiągnięcia naprawdę niewielkiego zysku.

Polecane  Oprocentowanie lokat bankowych – rodzaj i wysokość