Niskie stopy procentowe – jaki produkt oszczędnościowy wybrać

W roku 2020 wszyscy musieliśmy zmienić podejście do oszczędzania. Drastyczna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej sprawiła, że wiele produktów oszczędnościowych przestało być w Polsce opłacalnych. Szczególnie ciężko zarabia się obecnie na lokatach, których oprocentowanie w skali roku to ułamek procenta, często zaledwie 0,1% lub mniej. Czy mimo zmian na rynku możemy jednak aktualnie znaleźć korzystny dla nas produkt oszczędnościowy?

Metody oszczędzania – dostępne produkty oszczędnościowe

Aktualnie chcąc zyskać dużo większe oszczędności ze zgromadzonych środków, możemy sięgać po produkty oszczędnościowe, przy których zyskamy więcej w dłuższym okresie. Nie w każdym przypadku na końcu spełnią one nasze oczekiwania, ponieważ lokujemy w nie kapitał na dłużej i chęć zadysponowania nim wcześniej może skończyć się utratą korzyści z inwestycji. Ponadto korzystanie z nich może się wiązać także z pewnym ryzykiem. Przykładem takich produktów oszczędnościowych są obligacje skarbowe.

Przy obligacjach dwuletnich oprocentowanie wynosi obecnie 1%, 3-letnich – 1,10%, 4-letnich – 1,30%, a 10-letnich – 1,7%. Choć wydaje się ono wysokie jak na obecną sytuację, to musimy mieć na uwadze to, że przedwczesne wyjście z obligacji wiąże się z karami pokrywającymi dużą część odsetek. Innym produktem zapewniającym dodatkowe oszczędności są akcje, ale ze względu na ryzyko utraty środków inwestowanie w nie wymaga dobrej znajomości rynku. Swoje środki ulokujemy ponadto w złocie i innych metalach szlachetnych. W tym przypadku musimy jednak dysponować sporymi oszczędnościami. Przykładowo, w 2020 r. jedna uncja złota warta była bowiem około 7 tysięcy złotych. Inwestycja w złoto nie przynosi zwykle kolosalnych zysków, choć pozwala na zabezpieczenie oszczędności przed utratą wartości.

Polecane  Lokaty przez telefon

Alternatywą dla inwestycji w obligacje, akcje czy też złoto i metale szlachetne są rachunki oszczędnościowe, które zaczęły zyskiwać sporą popularność pod koniec 2020 r.

Dlaczego warto korzystać z rachunków oszczędnościowych?

Używanie rachunków oszczędnościowych jest bardzo korzystne i dzięki nim chronimy nasze środki przed inflacją. Dużym atutem rachunków oszczędnościowych jest to, że korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem, a zgromadzone na nich środki nie są zamrożone tak jak w przypadku lokat. Oznacza to, że mamy do nich dostęp w każdej chwili i możemy je wypłacić natychmiast, w razie nieprzewidzianych okoliczności. Co niezwykle istotne, nie utracimy wówczas zarobionych do tego czasu odsetek. Są one doliczane przy okresowym (zwykle miesięcznym) rozliczeniu.

Rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Bank – Bank od kredytów i jego zalety

Na rynku dostępnych jest wiele rachunków oszczędnościowych. Ciekawą ofertę w ich przypadku ma Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W ramach promocji rachunek oszczędnościowy zapewnia tutaj bowiem obecnie oprocentowanie nowych środków nawet w wysokości 1% do kwoty 30.000 PLN. Okres promocyjny trwa do 27 lutego 2021 r. Oprócz tego możemy liczyć na okresowe podwyższenie standardowego oprocentowania pozostałych środków. Do 50.000 PLN będzie to oprocentowanie rzędu 0,2%, od 50.000 do 200.000 PLN – 0,25%, a powyżej 200.000 PLN – 0,30%. W tym przypadku okres promocyjny kończy się 31 marca 2021 r., więc nadal skorzystamy z atrakcyjnych warunków lokowania środków i zyskamy przez to nawet kilka razy więcej niż w przypadku standardowej lokaty.

Polecane  Jakie są ryzyka i korzyści z lokat walutowych?

Rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Bank założymy przy tym bez minimalnej wpłaty. Wystarczy tylko, że zweryfikujemy tożsamość przez przelew na 1 zł. Ponadto za prowadzenie tego rachunku nie będziemy ponosić żadnych opłat, nawet jeśli w ciągu miesiąca nie będzie na nim żadnych wypłat i wpłat. Co więcej, także wypłata wybranej przez siebie sumy pieniędzy, nawet kilkukrotnie w ciągu miesiąca, nie spowoduje naliczenia dodatkowych opłat.