Lokata bankowa: produkt idealny dla oszczędzających

Osoby posiadające oszczędności powinny zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo. Przysłowiowa skarpeta sprawia, że mamy pieniądze zawsze pod ręką, ale jednocześnie musimy być świadomi tego, że nie do końca będą one bezpieczne. Rozwiązaniem jest lokata bankowa, którą dzisiaj założymy już od tysiąca złotych. Co uwzględnić przy wyborze lokaty, jeśli zależy nam na tym, aby była ona maksymalnie dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań?

 

Ile trwa lokata?

Wybierając lokatę, zawsze należy uwzględnić czas jej trwania. Większość banków wprowadza do umowy zapis, z którego wynika, że przy wcześniejszym zamknięciu lokaty klient traci odsetki. Dlatego jeśli nie mamy pewności, czy oszczędności nie będą nam wcześniej potrzebne, lepiej zdecydować się na lokatę krótszą. Zawsze można ją przecież przedłużyć.

 

Jak wysokie jest oprocentowanie?

Niezależnie od tego, jak długą lokatę terminową decydujemy się założyć, zawsze powinniśmy zapoznać się z wysokością proponowanego przez bank oprocentowania. W tym przypadku tłumaczenia są zbędne. Zasada jest bowiem banalnie prosta: im wyższe oprocentowanie zaproponuje nam bank, tym więcej na lokacie zarobimy. Niektóre banki dopuszczają możliwość negocjacji wysokości oprocentowania lokaty w przypadku stałych klientów. Czy warto z tego skorzystać? Jeśli tylko bank jest przychylnie do tego nastawiony, można spróbować.

Lokata bankowa: produkt idealny dla oszczędzających

Kiedy następuje kapitalizacja odsetek?

Na ogół zasada jest prosta: kapitalizacja dokonywana jest raz na sam koniec trwania lokaty. Niektóre banki proponują swoim klientom codzienną kapitalizację. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne dla właściciela lokaty niż jednorazowa kapitalizacja. Niestety, codzienna kapitalizacja proponowana jest dość rzadko.

Polecane  Poszukiwanie korzystnej lokaty bankowej

 

Lokaty bankowe to produkty cieszące się coraz większą popularnością. To produkt bardzo bezpieczny, który nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Po zakończeniu lokaty bank oddaje pieniądze powiększone o odpowiednią kwotę, która uzależniona jest od czasu trwania lokaty i wysokości oprocentowania.