Co to takiego lokata przez internet i czy łatwo ją założyć? Jakie warunki musisz spełnić, aby założyć lokatę mobilną? Odpowiedzi na te, a także inne pytania poznasz w naszym poradniku.
Lokaty przez internet – czym są?
Lokaty bankowe to bardzo popularne usługi bankowe, które można zaliczyć do form oszczędzania. Zazwyczaj kojarzone są one z bezpiecznym i zdroworozsądkowym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Na czym jednak tak właściwie polega lokata? Otóż w pewnym sensie jest to odwrócona forma pożyczki. Przy lokacie bankowej to nie ty pożyczasz pieniądze od banku, a bank od ciebie. Środki, które użyczasz danej instytucji, podlegają oprocentowaniu, co znaczy, że w danym okresie czasowym wypracowują określony zysk. Zgodnie z zapisami podpisanej umowy cały kapitał wraz z odsetkami zostanie ci wypłacony po zakończeniu lokaty.
Czym zatem jest lokata przez internet, określana także jako lokata mobilna? To dokładnie to samo, co lokata bankowa zakładana w placówce, przy czym do założenia lokaty przez internet nie musisz nawet wychodzić z domu. Już od dawna bankowość mobilna rozwija się niebywale szybko, dlatego banki mogą oferować swoim klientom coraz to nowsze usługi w sposób zdalny. Najczęściej jedynym warunkiem koniecznym do założenia lokaty przez internet, oczywiście poza posiadaniem odpowiednich środków, jest prowadzenie rachunku osobistego w danym banku. Warto też dodać, że lokaty mobilne niejednokrotnie mogą mieć inne warunki niż lokaty zakładane w placówkach banku. Dobrze o tym pamiętać, bowiem czasem taka mobilna propozycja może być po prostu dla ciebie korzystniejsza.
Jakie są rodzaje lokat bankowych?
W tej kwestii wszystko jest uzależnione od tego, w jakim banku będziesz chciał lub chciała założyć lokatę. Poszczególne lokaty mogą różnić się między sobą między innymi długością trwania, wysokością odsetek czy częstotliwością naliczenia odsetek, czyli kapitalizacją. Najpopularniejszy typ lokaty to oczywiście lokata terminowa. Jak słusznie wskazuje nazwa, umowa o taką lokatę jest podpisywana na określony czas. Może być to kilka miesięcy, ale też kilka lat. Po zakończeniu trwania lokaty odzyskasz wpłacony kapitał powiększony o odsetki. Zwykle przy takim typie lokaty oprocentowanie jest stałe, a jeżeli zdecydujesz się na wcześniejsze zerwanie umowy, utracisz wypracowane przez ten czas odsetki. Dlatego też lokatę terminową zdecydowanie zaleca się utrzymać w banku do końca czasu jej trwania.
Inny typ lokaty to na przykład lokata rentierska. Zwykle okres jej obowiązywania wynosi kilka lat, a na mocy zapisów umowy można wcześniej dysponować wypracowanym zyskiem – dzieje się tak dlatego, że odsetki wypłacane są w regularnych odstępach czasowych. Jednocześnie taka lokata ma wyższe oprocentowanie – minusem jest natomiast to, że aby założyć taką lokatę, musisz posiadać większe środki finansowe. Zwykle próg wejścia wynosi 100 000 zł.
Kolejny typ lokaty to lokata strukturyzowana, złożona jest ona z 2 części: bezpiecznej i inwestycyjnej. Cel takiej lokaty również można podzielić na 2 elementy: ochrona kapitału i osiągnięcie zysku. Przy takiej lokacie część twoich środków finansowych lokowana jest w bezpieczne instrumenty finansowe, część natomiast inwestowana jest w podmioty o wyższym ryzyku, które jednak pozwalają osiągnąć większe zyski.
Jak słusznie wskazuje nazwa, lokata walutowa zawierana jest w walutach obcych. Tu zatem na wysokość twoich zysków ma wpływ nie tylko oprocentowanie samej lokaty, ale również zmiany kursów walut. Lokata progresywna to z kolei lokata długoterminowa, w której wysokość oprocentowania jest uzależniona od tego, ile wpłacisz finalnie środków i na jak długo podpiszesz umowę. Wraz z trwaniem umowy wzrasta też oprocentowanie lokaty – dlatego na początku jest ono bardzo niskie. Ten typ lokaty zalecany jest jednak osobom, które mają już pewne doświadczenie w inwestowaniu środków pieniężnych.
Warto jeszcze na moment zatrzymać się przy kwestii oprocentowania lokaty – jak można zauważyć po powyższych przykładach, oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Ponadto wysokość oprocentowania zawsze ustalana jest w skali rocznej. To bardzo pomocne informacje, jeśli planujesz założyć lokatę – zarówno przez internet, jak i stacjonarnie.
Kto może założyć lokatę przez internet?
Przede wszystkim taką możliwość mają wyłącznie osoby pełnoletnie – ten warunek wydaje się jednak całkowicie oczywisty. Oprócz tego zazwyczaj możliwość założenia lokaty przez internet zarezerwowana jest dla osób, które w danym banku posiadają już swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Dlatego też w niektórych przypadkach konieczne będzie najpierw założenie własnego rachunku w danym banku. Oprócz tego wystarczy już jedynie pobranie aplikacji mobilnej banku lub zalogowanie się poprzez stronę internetową oraz rzecz jasna dostęp do sieci.
Czy warto założyć lokatę przez internet?
Nie ulega wątpliwości, że lokata przez internet to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie. Decydując się na założenie lokaty mobilnej, nie musisz tracić czasu na wizytę w placówce banku, czekanie w kolejce czy podpisywanie stosów formularzy. Ponadto lokaty przez internet nierzadko zapewniają znacznie korzystniejsze warunki niż lokaty zakładane stacjonarnie. Dlaczego? Przecież założenie lokaty przez internet to też mniej pracy ze strony banku – wszystkie procedury wykonywane są automatycznie i natychmiastowo. Przed założeniem lokaty bankowej warto również zainteresować się tematem takim jak aktualne stopy procentowe i prognozy co do ich wysokości – wszystko to wpływa na zysk, jaki wypracuje twoja lokata mobilna.
Źródła:
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/1084,lokaty,jak-zalozyc-lokate,1,1
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-mobilna
- https://www.sii.org.pl/15791/edukacja/abc-inwestora/lokaty-bankowe-zysk-prawie-pewny-ale-zazwyczaj-niewielki.html
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/