Jak wybrać konto oszczędnościowe i na co zwrócić uwagę?

Dobre konto oszczędnościowe pozwala na zgromadzenie środków, dzięki którym wpływ inflacji na nasz kapitał zostanie w dużej mierze zneutralizowany. Analizując dostępne na rynku konta oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na ich kilka podstawowych parametrów oraz skorzystać ze stron internetowych, na których znajdziemy interesujące nas informacje. W ten sposób wybierzemy takie konto, które przyniesie nam największe zyski.

Zmiany na rynku kont oszczędnościowych w 2022 r.

Początek roku 2022 jest bardzo ważny dla wszystkich osób, które posiadają kapitał do zainwestowania. Już od końca 2021 r. mamy bowiem do czynienia ze stałym wzrostem stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Pociągają one za sobą wzrost oprocentowania produktów bankowych, takich jak np. rachunki oszczędnościowe. To dlatego, śledząc na bieżąco sytuację na rynku bankowym, możemy napotkać prawdziwą okazję. Jeszcze przed rokiem była ona inna, a wszelkie zmiany dotyczyły zwykle obniżek. Zmiany in plus były szczególnie widoczne w styczniu 2022 r. Możemy się spodziewać tego, że ten trend będzie się utrzymywał, dopóki NBP nie przystopuje ze wzrostami stóp procentowych.

Najważniejsze parametry konta oszczędnościowego

Pierwszym parametrem konta oszczędnościowego, na który zwracamy uwagę, jest jego oprocentowanie. Jest bowiem zasadnicza różnica między kontem, które oferuje oprocentowanie 0,01%, a tym, gdzie stawka oprocentowania wynosi 1%.  Drugą istotną kwestią są maksymalne limity środków, które bank oprocentowuje daną stawką. Banki stosują tutaj bowiem różne strategie. Część z nich pozwala na większe depozyty bez żadnych limitów, ale inne dla wyższego oprocentowania wprowadzają ograniczenia kwotowe. To dlatego powinniśmy sobie za każdym razem skalkulować, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze pod kątem finansowym. Warto zwrócić również uwagę na to, czy bank w ramach swojej oferty udostępnia klientom darmowe oraz oprocentowane konto w walucie obcej. Coraz więcej Polaków posiada bowiem oszczędności w euro lub dolarach amerykańskich. Tym, co nas interesuje, jeśli chodzi o rachunek oszczędnościowy, są również opłaty i prowizje. Oszczędności na koncie oszczędnościowym powinny być bowiem płynne. Mówimy o sytuacji, w której możemy je w każdej chwili wypłacić bez utraty odsetek, czy też ponoszenia dodatkowych opłat. W życiu zdarzają się bowiem nagłe sytuacje, w których konieczne jest szybkie wyciągnięcie środków z rachunku. Najczęściej stosowanym przez banki rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jedna darmowa wypłata środków z rachunku oszczędnościowego w jednym okresie rozliczeniowym (miesiącu), bez względu na wielkość wypłacanej kwoty. Warto także wspomnieć o bonusach oferowanych przez bank za założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego po spełnieniu określonych warunków. Już kilkadziesiąt złotych premii może odpowiadać często kilku albo nawet kilkunastomiesięcznemu oszczędzaniu na rachunku oszczędnościowym. Na samym końcu warto wspomnieć o promocyjnym oprocentowaniu na nowe środki. Ten zabieg jest obecnie często stosowany przez polskie banki i zachęca do deponowania środków na rachunku oszczędnościowym na dłuższy okres.

Polecane  Kapitalizacja odsetek - czym jest i jak działa?

Promocyjne oprocentowanie na nowe środki – sposób na szybkie osiągnięcie zysków z dodatkowego kapitału

Jak możemy rozumieć pojęcie promocyjnego oprocentowania na nowe środki? Są to środki wpłacone na nasz rachunek po dacie salda początkowego (a więc dniu, w którym wyznaczone zostało saldo początkowe lokat i saldo początkowe rachunku). Taka wpłata musi być dokonana w okresie trwania promocji i stanowić nadwyżkę nad saldem początkowym rachunku, bez braku obniżenia salda lokat w porównaniu do salda początkowego lokat. Promocyjne oprocentowanie na nowe środki oferuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, gdzie ulokujemy w ten sposób kwotę nawet do 200.000 złotych. Powyżej tej kwoty oprocentowanie środków na lokacie jest niższe, ale jednocześnie również korzystniejsze niż w standardowym przypadku.

Gdzie znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe?

Poszukując najlepszego konta oszczędnościowego, powinniśmy na początku sprawdzić ofertę banków, w których mamy założone rachunki osobiste. Często zapewniają one promocyjne warunki dla stałych klientów. Na jeszcze lepsze mogą jednak liczyć nowi klienci, których bank chce zachęcić do stałej współpracy. Co zatem powinniśmy zrobić, żeby znaleźć najkorzystniejszą dla nas ofertę? Pomocne będą rankingi kont oszczędnościowych dostępne online. Znajdziemy na nich informację o bankach oferujących takie konta, uszeregowanych według poziomu zysku z odsetek na koniec okresu oszczędzania, biorąc pod uwagę określoną kwotę bazową (jak np. 10.000 złotych). Jeśli dany bank oferuje obecnie promocyjne rozwiązania, znajdziemy tutaj odpowiednią wzmiankę wraz z określeniem czasu trwania promocji. Oprócz tego, klikając pole dodatkowych warunków, uzyskamy informację, co jeszcze powinniśmy zrobić, żeby skorzystać z prezentowanych w rankingu warunków rachunku oszczędnościowego.

Polecane  Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Źródło

  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/ranking-kont-oszczednosciowych/
  2. https://subiektywnieofinansach.pl/jak-wybrac-konto-oszczednosciowe/