Choć często możemy usłyszeć, że produkty bankowe są tworzone przede wszystkim po to, aby można było na nas zarabiać, korzyść z ich istnienia może okazać się obustronna. Tak jest choćby w przypadku lokat bankowych często nazywanych też żartobliwie produktem pozwalającym na oszczędzanie dla początkujących.
Lokata bankowa – próba definicji
Choć istnieje wiele definicji, które starają się przybliżyć nam specyfikę lokaty bankowej, warto powołać się przede wszystkim na jedną z tych, które charakteryzują się wyjątkowo dużą przejrzystością. Mówi ona o tym, że mamy do czynienia z formą umowy z bankiem, która zakłada, że ten na określony czas przejmie kapitał należący do inwestora. Oczywiście, nie dzieje się tak bez korzyści dla osoby, która zgadza się na takie rozwiązanie. Ta może liczyć na to, że po zakończeniu umowy wspomniany kapitał zostanie jej zwrócony. Co więcej, będzie on powiększony o zysk z odsetek, choć jednocześnie pomniejszy go podatek od oszczędności znany jako podatek Belki. Korzystanie z lokaty wiąże się z pewnymi zastrzeżeniami, najważniejsze związane jest zaś z tym, że wpłacone na nią oszczędności nie mogą zostać wypłacone przed okresem trwania umowy, w innym wypadku bowiem należy liczyć się z utratą odsetek, które były dotychczas naliczane.
Czy to się opłaca?
Gdy zadajemy sobie pytanie o opłacalność lokaty, zwykle przypomina nam się o tym, że nie jest to produkt bankowy, który pozwoli nam na zaoszczędzenie naprawdę dużych pieniędzy. Rzeczywiście, od inwestora oczekuje się, że dokona analizy swoich potrzeb. Nie można jednak zapominać o tym, jak ważne jest przemyślenie możliwości, nie każdy może bowiem pozwolić sobie na zamrożenie, często znaczącej, kwoty. Za najlepszą uznawana jest taka lokata, która jest dopasowana do naszych preferencji, a ponieważ mamy od czynienia z wieloma rodzajami depozytów, nie musimy obawiać się, że znalezienie interesującego produktu nie będzie możliwe. Wybór najlepszej opcji może być dokonywany w oparciu o zróżnicowane kryteria, wskazane jest przy tym poznanie jak największej liczby propozycji.