Wypłacanie i dopłacanie środków na lokacie — to powinieneś wiedzieć

Lokata bankowa jest produktem, który sprzyja bezpiecznemu, długofalowemu oszczędzaniu. W artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach można wpłacić dodatkowe środki na lokacie i jak je wypłacić, także przed terminem zakończenia umowy.

W czasach rekordowo wysokich stóp procentowych założenie lokaty jest bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Rosnące stopy spowodowały bowiem nie tylko wzrost oprocentowania kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także stosunkowo wysokie oprocentowanie depozytów.

Ile można zarobić na lokacie?

W zależności od banku oprocentowanie lokat może nieco się różnić. Jeśli porównasz dostępne na rynku produkty, z powodzeniem znajdziesz takie oprocentowane na poziomie 7-8 procent w skali roku. Choć nie jest to imponująca wartość, jest porównywalna ze stopą zwrotu, jaką możesz uzyskać na wynajmie nieruchomości. Dodatkowo — aby założyć lokatę, nie musisz znać skomplikowanych pojęć z dziedziny finansów, nie musisz się starać, weryfikować stopnia inwestycji etc. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać depozyt, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby, przelać na niego pieniądze i… czekać na pierwsze zyski.

Najważniejsze informacje o lokatach

Zanim rozwiniemy temat z tytułu, zaczniemy od podstaw — omówienia konstrukcji lokaty i zdefiniowania, czym tak naprawdę jest. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać lokatę za rodzaj umowy z bankiem, na podstawie której oddajesz w jego posiadanie określoną część pieniędzy na konkretny, wskazany w dokumencie okres. W zamian za możliwość korzystania z Twojego kapitału bank wypłaca zysk w postaci odsetek. Co ważne — każda instytucja finansowa stosuje własny limit środków, jakie możesz umieścić na lokacie. Minimalne kwoty wynoszą z reguły kilkaset złotych, maksymalne — nawet kilkaset tysięcy złotych.

Polecane  Jak oszczędzać długoterminowo i dlaczego warto to robić?

Czy można dopłacać pieniądze na lokatę?

„Marek w marcu założył roczny bankowy depozyt. 2 miesiące później jego konto zasiliła premia od pracodawcy w kwocie 20 000 zł. Aby uchronić kapitał przed spadkiem wartości spowodowanym wysoką inflacją, mężczyzna zdecydował o dopłaceniu pieniędzy na depozyt. Czy może to zrobić?”.

Niestety nie. W trakcie trwania lokaty nie ma możliwości zasilenia jej dodatkowymi kwotami. Pamiętaj jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować nadwyżkę finansową, zakładając kolejny depozyt. Przy dobrym rozpoznaniu rynku masz szanse znaleźć ten na jeszcze korzystniejszych warunkach finansowych. Jeśli zależy Ci na możliwości dokonywania swobodnych wpłat i wypłat, rozważ założenie wysoko oprocentowanego rachunku oszczędnościowego. Sięgając po taki produkt, zyskasz dostęp do środków 24 godziny na dobę, a ich wypłata nie będzie się wiązać z utratą wypracowanych zysków.

W zależności od długości trwania umowy lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Przez cały okres trwania umowy nie będziesz mógł korzystać ze swoich pieniędzy, będą one niejako zamrożone. Czym może skutkować wcześniejsze zerwanie lokaty?

Wcześniejsze wypłacanie środków z lokaty – konsekwencje

Choć wcześniejsze zerwanie lokaty jest możliwe, nie jest opłacalne. Taka decyzja wiąże się bowiem z utratą zdecydowanej większości lub całości wypracowanych zysków (informacje o konsekwencjach zerwania konkretnej lokaty znajdziesz na stronie wybranego produktu).
Nieco inną konstrukcję mają lokaty progresywne, których oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu, osiągając najwyższą wartość w ostatnich miesiącach trwania umowy. W przypadku wcześniejszego zerwania umowy lokaty z progresją bank wypłaci Ci wszystkie odsetki za pełne miesiące trwania umowy. Pamiętaj jednak, że jeśli zlikwidujesz umowę przed czasem w początkowej fazie jej trwania, zysk będzie minimalny, a opłacalność całej inwestycji — niemal zerowa.

Polecane  Na czym polega lokata jednodniowa?

Wypłacanie środków z lokaty po zakończeniu umowy

Jeśli Twoja umowa właśnie się skończyła, bank może przedłużyć ją automatycznie lub wypłacić pieniądze na wskazany w dokumencie rachunek bankowy. Pamiętaj jednak, że przedłużenie wiąże się z reguły ze zdecydowanie niższym niż w przypadku standardowej umowy oprocentowaniem. Zanim zdecydujesz się przedłużyć lokatę na kolejne kilka czy kilkanaście miesięcy, upewnij się, ile zysku osiągniesz dzięki swojej decyzji.

Jak znaleźć lokatę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby?

Lokata to ogólne określenie definiujące konkretny produkt finansowy. Jej parametry w różnych bankach mogą być jednak zupełnie inne. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji o wyborze depozytu porównać dostępne na rynku propozycje, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość trwania okresu lokacyjnego. Wiesz już, że podczas całego okresu lokacyjnego Twoje pieniądze nie będę dla Ciebie dostępne. Zanim zdecydujesz, na jak długo chcesz zawsze umowę, zastanów się, na jak długo możesz oddać bakowi swój kapitał. Następie wyselekcjonuj lokaty, oferujące optymalny dla Twoich potrzeb okres trwania umowy;
  • oprocentowanie lokaty bankowej. Oprocentowanie lokaty powinno być kluczowym warunkiem wyboru depozytu. To właśnie od niego zależy, ile zysku przyniosą Twoje pieniądze. Analizując wartość odsetek, sprawdź także, czy obowiązuje ona dla całości, czy tylko dla części zgromadzonych środkó Często zdarza się bowiem, że kusząc klientów wysokimi odsetkami, instytucje finansowe oferują je jedynie na krotki okres (np. na miesiąc), by w następnym etapie trwania umowy diametralnie je zmniejszyć;
  • możliwość przedłużenia lokaty. Jeśli chcesz mieć możliwość przedłużenia lokaty na kolejne kilka czy kilkanaście miesięcy, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie bank oferuje taką opcję, a jeśli tak — na jakich zasadach. Często zdecydowanie lepszym posunięciem — ze względu na wartość oprocentowania — będzie rezygnacja z przedłużenia i założenie nowego depozytu (np. lokaty na nowe środki w innym banku);
  • możliwość założenia depozytu online. Takie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które uwielbiają nowoczesne technologie i nie rozstaja się ze swoim smartfonem. Jeśli tak właśnie masz, sprawdź, czy założysz depozyt online;
  • maksymalne i minimalne widełki kwotowe. Jeśli masz do zdeponowania jedynie niewielką (np. 1000 zł) lub bardzo dużą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych), sprawdź, jakie limity kwotowe określają banki, które wybrałeś.
Polecane  Lokata bankowa na czas dłuższy czy krótszy?

Szyta na miarę lokata bankowa to świetny produkt, który pomoże ochronić oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji oraz wygenerować bezpieczne i pewne zyski. Kluczem do dobrej decyzji jest jednak porównanie dostępnych na ryku propozycji, ale także znajomość drobnych, lecz istotnych niuansów towarzyszących użytkowaniu tego produktu.

Źródło:

  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1