Czy warto inwestować w lokaty?

Lokaty to produkt bankowy, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Często można spotkać się z opinią, że powierzanie własnych oszczędności bankom w
postaci lokat, to najbezpieczniejsza forma gromadzenia kapitału i oszczędzania.

Decydując się na to rozwiązanie warto szczegółowo przeanalizować własne oczekiwania i możliwości finansowe, a następnie dokonać wyboru optymalnych produktów.

Lokaty krótkoterminowe czy długoterminowe?

Każdy, kto zdecydował się na założenie lokaty bankowej staje przed pytaniem, czy wybrać produkt krótkoterminowy, długoterminowy czy może lokatę odnawialną? Każde rozwiązanie ma inny charakter i daje inne możliwości, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc dokonać szczegółowej analizy własnych możliwości finansowych, uwzględniając przy tym szeroko rozumiane zaplecze budżetowe.

Lokata – bez cienia wątpliwości – stanowi doskonałe narzędzie do oszczędzania, co ważniejsze, jest ona bezpieczne i efektywna jednocześnie, zapewnia także realny zysk. Należy jednak pamiętać, że wspomniany zysk posiada także swoją cenę – zakładając lokatę należy liczyć się z zamrożeniem gotówki na określony czas.

Bank, który oferuje lokatę bankową narzuca poniekąd klientowi całkowite zamrożenie gotówki

Co prawda istnieje możliwość przedterminowego zerwania umowy, nie mniej jednak oznacza to całkowitą utratę odsetek. Nietrudno zauważyć, że strata jest znacznie większa w przypadku lokat długoterminowych, tym bardziej, jeśli zdeponowana została pokaźna kwota. Klient nie otrzyma żadnych odsetek, bez względu na to, jak długo bank mógł korzystać ze zdeponowanych na lokacie środków.

Polecane  Wypłacanie i dopłacanie środków na lokacie — to powinieneś wiedzieć

Sprawdź https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

W tej sytuacji bezpieczniejsze okazują się lokaty krótkoterminowe, które można – nota bene – przedłużyć.
Lokaty długoterminowe sprawdzą się z całą pewnością w przypadku osób, które posiadają odpowiednie zaplecze budżetowe, ponadto zgromadzone na lokacie środki zamierzają przeznaczyć na konkretny cel, np. prezent z okazji osiemnastych urodzin czy egzotyczną wyprawę.

W sytuacji, gdy zaplecze finansowe jest niepewne, a lokata ma służyć wyłącznie bezpiecznemu oszczędzaniu, lepiej zdecydować się na produkty krótkoterminowe – co prawda koniczne będą częstsze wizyty w banku, nie mniej jednak zniwelowane zostaje także ryzyko utraty odsetek.