Na czym polega lokata jednodniowa?

Lokaty terminowe to doskonały sposób na ulokowanie kapitału i wygenerowanie zysków z przechowywanych na niej środków. Lokaty bankowe to bardzo rozpowszechnione i dostępne niemal dla każdego narzędzie, które otworzyć można w zasadzie w dowolnym banku. Czym jest lokata terminowa, na jaki okres można ją otworzyć i czy lokata jednodniowa to rozwiązanie, które może przynieść zysk?

Terminowe lokaty bankowe – jak działają

Lokaty bankowe otwierane na dany termin to w pewnym sensie rodzaj odwróconej pożyczki. Jak to działa? Pożyczka jest odwrócona, bo w takim przypadku to bank pożycza pieniądze od klienta. Umowa zawierana z bankiem określa okres, na jaki lokata jest otwierana, oraz oprocentowanie. Oprocentowanie to kwota, która naliczana jest od sumy trzymanej na lokacie i stanowi w pewnym sensie wynagrodzenie za użyczenie pieniędzy bankowi. Oprocentowanie jest najczęściej wypłacane klientowi po zamknięciu lokaty. Co ważne, przez okres jej trwania środki są zamrożone, co oznacza, że właściciel pieniędzy nie może z nich korzystać. Lokaty terminowe są jednak bezpiecznym sposobem oszczędzania, bowiem wypłaty środków objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto pamiętać też, że lokaty terminowe są raczej ochroną środków pieniężnych przed skutkami inflacji, aniżeli sposobem pomnażania majątku, bo chociaż zyskujemy wypłatę oprocentowania, zwykle nie są to bardzo wysokie kwoty.

Polecane  Lokata bankowa na czas dłuższy czy krótszy?

 

Lokata jednodniowa – co to takiego?

Jakiś czas temu lokata jednodniowa uważana była za produkt, który pozwalał uniknąć konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych i umożliwiał sukcesywne pomnażanie majątku. Luka prawna, którą wykorzystywano, została jednak uzupełniona i tego typu depozyty zniknęły z oferty banków. Obecnie lokaty jednodniowe powracają do łask i zyskują na popularności. Zasady działania tego rozwiązania zostały ulepszone, dlatego mogą stanowić naprawdę korzystną opcję dla osób poszukujących sposobu na ulokowanie majątku. Czym jest lokata jednodniowa?

Lokata jednodniowa, tak samo jak inne lokaty terminowe, polega na użyczeniu bankowi swojego majątku w zamian za wypłatę należnych odsetek naliczonych przez dany okres. Odsetki są zyskiem z inwestycji. Banki przyjmują od klientów dyspozycje otwarcia lokaty do późnych godzin wieczornych, po czym lokują środki w depozycie na kilkanaście godzin. I choć nazwa produktu sugeruje, że cały proces ma trwać 24 godziny, to w rzeczywistości suma wraz z naliczonymi odsetkami powraca do klienta już po kilkunastu godzinach. Oprocentowanie w przypadku lokat jednodniowych podawane jest w skali roku. Zysk z takiego depozytu wynosi 1/365 nominalnego oprocentowanie. Od tej kwoty należy odjąć jeszcze podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%, co sprawia, że uzyskana z odsetek kwota nie jest duża. Oprocentowanie lokat jednodniowych jest jednak korzystniejsze niż w przypadku zwykłych lokat terminowych otwieranych na 3 miesiące czy rok. To, czy takie rozwiązanie okaże się korzystne, w dużej mierze zależy od oczekiwań klienta, jego potrzeb i możliwości finansowych.

Polecane  Czym jest podatek Belki i jaki ma wpływ na oszczędzanie na lokatach?

Lokata jednodniowa – zalety i wady

Jakie są zalety lokaty jednodniowej? Po pierwsze, dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędności można wykorzystać do generowania zysku i ochronić je przed utratą wartości. Choć kwoty z odsetek nie są zbyt wysokie, to regularny obrót środkami pozwolą zaobserwować większe zyski po czasie. Ważną zaletą lokaty jednodniowej jest możliwość utrzymania płynności finansowej. Środki zamrażane są tylko na jedną noc, po czym wracają na konto wraz z odsetkami i klient może ponownie z nich korzystać. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie środkami gromadzonymi na lokacie, co nie jest tak oczywiste w przypadku lokat otwieranych na dłuższy okres. Lokata jednodniowa może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują w niedalekiej przyszłości większy wydatek, np. zakup kosztownego towaru, i nie chcą zamrażać swoich środków, pozbawiając się możliwości zarządzania nimi, a jednocześnie chcą ochronić je przed inflacją i czerpać z nich zyski. Warto rozważyć możliwość skorzystania z lokaty odnawialnej – dzięki temu rozwiązaniu pieniądze będą automatycznie przekazywane do depozytu każdego dnia bez konieczności każdorazowej ingerencji. Istotną zaletą jest możliwość założenia lokaty online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w oddziale banku – aby jednak mieć pewność, że dana instytucja oferuje taką możliwość, warto wcześniej sprawdzić ten fakt.

Z lokatami jednodniowymi wiążą się również określone wady. Po pierwsze, często pojawia się warunek posiadania w danym banku konta oszczędnościowego lub osobistego. Choć dla niektórych może być to problematyczne, z drugiej strony posiadanie takiego konta znacznie ułatwia sytuację np. w przypadku lokat odnawialnych. Wadą może być także limitowana wysokość kwoty możliwej do wpłacenia na lokatę. W stosunku do innych lokat terminowych otwieranych na dłuższy okres kwota ta jest stosunkowo niewielka i najczęściej oscyluje w granicy 20 000 złotych.

Polecane  Jak działa lokata dynamiczna? Kluczowe informacje dla świadomego inwestora

Lokata jednodniowa czy na dłuższy okres?

Lokata jednodniowa będzie odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które dysponują określonym kapitałem i chcą ochronić go przed wpływem inflacji, a jednocześnie nie planują zamrożenia środków na dłuższy okres. Korzystanie z depozytów jednodniowych umożliwia płynność finansową, a zarazem aktywne generowanie określonego zysku. Lokaty bankowe zakładane na dłuższy okres pozwalają niekiedy, co prawda, uzyskać większy zwrot z inwestycji, jednak wiążą się z koniecznością zamrożenia środków na znacznie dłuższy czas – zwykle są to lokaty terminowe na 3 lub 6 miesięcy, ale także na rok, dwa czy trzy lata. I chociaż deponując środki na dłuższy czas, wciąż mamy możliwość wycofania ich z lokaty przed czasem, to tym sposobem tracimy prawo do wygenerowanych odsetek, pozbawiając się zysku. Z tego powodu przed założeniem lokaty bankowej warto dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i możliwości finansowe, a następnie wybrać najbardziej odpowiednie i korzystne rozwiązanie.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jakie-zyski-moze-przyniesc-lokata-jednodniowa-oprocentowanie/sxd3xb8
  2. https://najlepszelokaty.pl/lokata-bankowa-terminowa
  3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
  4. https://porownaj-lokaty.pl/lokaty-bankowe-czym-sa-i-jakie-sa-ich-rodzaje/