Z lokat bankowych korzystają zazwyczaj osoby prywatne, ale nie ma żadnych przeszkód, by korzystały z nich także osoby prawne lub osoby prowadzące firmy. Wręcz przeciwnie, tacy klienci mogą liczyć na wiele udogodnień, które nie są dostępne dla zwykłych klientów, chociaż trzeba też pamiętać, że istnieją tutaj bariery. Największą z nich jest minimalna kwota każdej lokaty, ponieważ nie jest to ani tysiąc złotych, ani pięć tysięcy, ale co najmniej kilkadziesiąt. Częstym progiem minimalnym jest sto tysięcy złotych.
Jeśli już jednak firma posiada odpowiednie środki, może liczyć na bardzo dogodne traktowanie. Zazwyczaj lokaty zawierane są nie w oparciu o jedną umowę dla jednej lokaty, ale w oparciu o umowę ramową, która stanowi porozumienie pomiędzy bankiem i firma odnośnie warunków takich lokat. Na podstawie takiej umowy można zakładać dowolną ilość lokat w dowolnym terminie i wystarczy do tego tylko kontakt telefoniczny z opiekunem firmy ze strony banku. Jest to bardzo wygodne tym bardziej, że najczęściej można ustalać bardzo elastycznie czas trwania lokaty, a w okresie lokaty oprocentowanie niemal zawsze jest stałe. Oznacza to, że wszystkie wolne środki firmy mogą trafiać na krótkoterminowe lokaty, a jeśli pieniądze firmy zostaną zablokowane z różnych powodów, zamiast leżeć na koncie, mogą być przekazywane na bardzo opłacalne lokaty z dłuższym terminem ulokowania środków w banku.
Jeśli chodzi o sprawy techniczne, lokaty bankowe dla firm zazwyczaj nie są związane z obowiązkiem posiadania firmowego rachunku bieżącego w danym banku. Możliwość uzyskania dużych środków od firm jest da banków tak kusząca, że bardzo chętnie proponują one swoim partnerom rachunki techniczne, które służą tylko do manipulowania pieniędzmi i nie mają charakteru konta firmowego. Takie rachunki zakłada się automatycznie i ich prowadzenie nie jest związane z żądnymi obciążeniami dla firmy, chociaż trzeba zauważyć, że nie posiadają one też żadnej konkretnej funkcjonalności niezwiązanej bezpośrednio z lokatami.