Lokaty bankowe: czym są i jakie są ich rodzaje?

Lokaty bankowe są skutecznym sposobem na pomnażanie zgromadzonych już oszczędności. Umieszczając pieniądze na lokacie, wygenerujesz bezpieczne, pewne i w większości przypadków — z góry określone zyski. Jakie są rodzaje lokat i jak wybrać ten dostosowany do własnych potrzeb i oczekiwań?

W październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od dłuższego czasu podwyższyła stopy procentowe. Od tamtego czasu (do marca 2022), wzrosły one jeszcze ośmiokrotnie! Takie decyzje to element walki z galopującą inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza, a co za tym idzie — wzrostem cen produktów i usług. Naturalną konsekwencją podniesienia stóp procentowych jest wzrost oprocentowania produktów kredytowych ze zmiennym oprocentowaniem i wzrost oprocentowania lokat. Jeśli od jakiegoś czasu rozważałeś zdeponowanie środków w banku, to najlepszy moment, aby zrealizować swój plan.

Czym są lokaty bankowe?

Lokata bankowa to rodzaj umowy pomiędzy bankiem a deponentem (klientem zakładającym lokatę). Zgodnie z jej zapisami deponent oddaje do dyspozycji instytucji finansowej określoną kwotę, którą ta przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania kapitałem po zakończeniu umowy bank wypłaca deponentowi zysk w postaci odsetek. Jedną z najważniejszych zalet lokaty bankowej jest możliwość osiągnięcia bezpiecznych i, w większości przypadków, z góry określonych zysków. Taki instrument będzie więc świetnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą wyeliminować ryzyko inwestycyjne, osiągając nie imponujące, lecz pewne profity.

Polecane  Lokata na nowe środki – czym jest i dla kogo jest przeznaczona?

Rodzaje lokat bankowych

Podziału lokat bankowych można dokonać w oparciu o rozmaite kryteria. Jedno z najważniejszych to długość trwania umowy, czyli okresu lokacyjnego. Jeśli ten wynosi nie więcej niż 12 miesięcy, lokata ma charakter krótkoterminowy. Lokaty długoterminowe to te dłuższe niż rok. Biorąc pod uwagę dodatkowe parametry (np. konstrukcję oprocentowania, walutę lokaty, sposób założenia depozytu czy możliwość zdeponowania określonych środków pieniężnych), możemy wyróżnić dodatkowe rodzaje lokat krótkoterminowych i długoterminowych. Są to:

  • lokaty na nowe środki,
  • lokaty walutowe,
  • lokaty progresywne,
  • lokaty przez internet.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

Lokata na nowe środki

Lokata na nowe środki to tradycyjny depozyt, zazwyczaj krótkoterminowy, służący do deponowania nowych środków finansowych. Definicja nowych środków nie jest uniwersalna, lecz wskazywana przez konkretną instytucję finansową. Oto przykład zaczerpnięty ze strony internetowej Santander Consumer Banku. Wg SCB nowe środki to środki deponowane ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku wg stanu na 22.03.2022 r.

Kto powinien założyć lokatę na nowe środki?

Lokaty na nowe środki wyróżniają się z reguły korzystniejszym niż inne depozyty oprocentowaniem. Taki produkt spełni więc oczekiwania osób, które chcą wygenerować jak najwyższe zyski. Niezbędnym warunkiem założenia lokaty na nowe środki jest oczywiście konieczność spełnienia wskazanych przez bank warunków dotyczącą nowych środków.

Lokata walutowa

Lokata walutowa to lokata bankowa służąca do deponowania środków w innej niż polska walucie. Najpopularniejsze to te w dolarach amerykańskich, euro, funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich. Lokaty walutowe mogą mieć charakter -krótko lub długoterminowy a na wysokość generowanego przez nie zysku wpływa nie tylko wartość oprocentowania, ale także wahania kursów walut.

Polecane  Niskie stopy procentowe - jaki produkt oszczędnościowy wybrać

Kto powinien założyć lokatę walutową?

Lokata walutowa to świetne rozwiązanie dla osób, które zarabiają (otrzymują alimenty, rentę, emeryturę) lub mają oszczędności w obcej walucie.

Lokata progresywna

Lokata progresywna to lokata, której oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Im dłużej trwa umowa, tym więcej zarabiasz. Ważną zaletą lokaty progresywnej jest możliwość zachowania wygenerowanych zysków nawet pomimo zerwania umowy przed terminem. Jeśli tak właśnie się stanie, bank wypłaci odsetki za wszystkie pełne miesiąc trwania depozytu (ta ogólna zasada, nie jest standardem we wszystkich instytucjach finansowych. Zanim sięgniesz po lokatę progresywną, koniecznie zweryfikuj tę kwestię).

Kto powinien założyć lokatę progresywną

Lokata progresywna spełni oczekiwania osób, które chcą oszczędzać na lokacie, jednak obawiają się konieczności wcześniejszej likwidacji depozytu, a co za tym idzie — utraty wszystkich zysków.

Lokata przez internet

Lokata przez internet to lokata terminowa, którą możesz założyć wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej — w systemie bankowości internetowej.

Kto powinien założyć lokatę przez internet?

Lokata przez internet to nowoczesny produkt stworzony z myślą o osobach ceniących komfort oraz nowoczesne bankowanie według własnych zasad.

Lokata terminowa pozwala ochronić pieniądze przed zgubnym wpływem inflacji i wygenerować bezpieczne, pewne zyski. Aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, dokładnie przemyśl swoje oczekiwania, a następne wybierz tę, która precyzyjnie na nie odpowie.

Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat