Lokaty – po co z nich korzystać?

Lokaty bankowe są bardzo popularne – wiele osób uważa je za najkorzystniejsze sposoby oszczędzania własnych pieniędzy.

Nie wszyscy jednak orientują się nadal dlaczego są one korzystniejsze od zwykłych kont bankowych, na których przecież także gromadzimy swoje oszczędności. Po co sięgać akurat po lokaty?

Lokaty – wady i zalety

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest produktem bankowym, który pozwala na dowolny obrót swoimi pieniędzmi – zgromadzonymi na własnym koncie. Jeśli mamy ich dużo, oczywiście również zyskujemy na tym, ponieważ ROR-y są oprocentowane. Możliwe jest jednak nawet i to, że będziemy na tym tracić, jeśli na przykład pieniędzy będzie mało i będzie ich stale ubywać. Trzeba też płacić za prowadzenie takiego rachunku. Lokaty są zaś produktami bankowymi, które umożliwiają oszczędzanie z dużym zyskiem, ponieważ oprocentowanie ich jest dużo wyższe. Problemem jest jednak to, że ów zyski najpewniej stracimy, jeśli będziemy chcieli wybrać pieniądze z lokaty przed upływem terminu lokatowania. Na szczęście mamy do wyboru wiele rodzajów lokat, więc z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać – również lokaty krótkoterminowe.

Lokaty – dlaczego warto?

Warto zdecydować się na lokatę, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko oszczędzać, ale tez dodatkowo zarabiać na swoich oszczędnościach – i to dosyć dużo. Ile? To zależy od konkretnej oferty, ale również i od naszego wkładu. Ważne są między innymi takie czynniki jak rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne) oraz czas lokatowania. W każdym wypadku jednak są to jakieś zyski, a o swoje pieniądze nie musimy się obawiać, ponieważ są bezpieczne. Co zyskujemy? Spokój i bezpieczeństwo! Wiemy też, że osiągniemy pewny zysk – a jeśli decydujemy się na oprocentowanie stałe, możemy też dokładnie przewidzieć ile będzie on wynosił. Żeby jednak wybrać najlepszą z możliwych opcji, trzeba nieco się natrudzić – przejrzeć dokładnie regulaminy, umowy i oferty. Na pewno nie warto się rzucać na pierwszą lepszą, ponieważ różnice między poszczególnymi ofertami mogą być dosyć duże.

Polecane  Oszczędzanie na lokatach walutowych