Lokaty bankowe – najważniejsze informacje

Gdy mówimy o oszczędzaniu, przeważnie mamy na myśli imponujące kwoty. Ich uzyskanie pozwala na zakup samochodów i nieruchomości dając przy tym nadzieję, że będzie można pozwolić sobie także na mniejsze przyjemności. Zanim jednak zaczniemy oszczędzać miliony, powinniśmy rzucić sobie mniejsze, ale za to łatwiejsze w realizacji, wyzwanie. W jego wcieleniu w życiu pomoże nam lokata bankowa.

Bezpiecznie i łatwo

Lokaty bankowe cieszą się dobrą opinią nie dlatego, że obiecują duże zyski. Osoby, które analizują oferty dostępne na rynku zwracają uwagę przede wszystkim na to, że są to rozwiązania bezpieczne. Inwestycje na rynku walutowym, gra na giełdzie oraz korzystanie z propozycji TFI jest ekscytujące, może przy tym prowadzić do bardzo dużych zysków. Za każdym razem mamy jednak do czynienia również z rozwiązaniem, które pociąga za sobą spore ryzyko. Imponujące zyski mogą zmienić się w imponujące straty, a wszystko to stanie się w czasie zaledwie kilku dni.

Tymczasem lokaty są bezpieczne, a naszym pieniądzom nic nie zagrozi nawet, jeśli na naszych oczach rozgrywać zacznie się poważny kryzys finansowy. Nadal przecież istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny i ten wypłaci nam nasze oszczędności. Co wcale nie mniej istotne, lokaty są rozwiązaniami intuicyjnymi, a tym samym opanowanie zasad, na jakich działają, nie zajmuje dużo czasu nawet, gdy jesteśmy osobami mającymi ograniczoną wiedzę z zakresu bankowości.

Polecane  Lokaty progresywne

Ale też niezbyt imponująco

Skoro lokaty są tak interesujące, dlaczego nadal przegrywają z grą na giełdzie i inwestowaniem w nieruchomości? Odpowiedź na to pytanie, przynajmniej pośrednio, zdążyła się już pojawić. Winne są przede wszystkim same zasady ich funkcjonowania. Ryzyko jest niemal zerowe, ale i zysk nie jest imponujący. Jest uzależniony od przynajmniej kilku czynników, wśród których szczególną uwagę poświęca się wysokości stóp procentowych, czasowi trwania lokaty i sposobowi naliczania odsetek. Nie należy jednak liczyć na to, że będzie on zapierał dech w piersiach, nie takie jest bowiem samo przeznaczenie tego produktu bankowego.