Lokaty terminowe – czym są i czym kierować się przy wyborze

Lokaty terminowe czy inwestycje? To pytanie często zadają sobie osoby, które po zgromadzeniu określonego kapitału chciałyby mądrze go ulokować. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Dowiedz się, czym jest lokata terminowa, co można dzięki niej zyskać i czy warto założyć lokatę.

Lokata terminowa – co to takiego?

Najprościej mówiąc, lokata bankowa działa na zasadzie odwróconej pożyczki. Jednak tym razem klient nie jest pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą – i pożycza pieniądze bankowi, w którym decyduje się otworzyć lokatę terminową. Klient zawiera z bankiem umowę lokaty, która określa okres, na jaki dana lokata została otwarta, wysokość kwoty wpłacanej przez klienta, a także oprocentowanie lokaty, które ma stanowić wynagrodzenie w zamian za pożyczkę. Oprocentowanie wypłacane jest klientowi w formie odsetek po zamknięciu lokaty. Decydując się na otwarcie lokaty, należy mieć na względzie, że pieniądze przeznaczone na ten cel zostaną zamrożone na cały okres trwania umowy, dlatego nie można nimi swobodnie dysponować. Lokata nie jest jednak odpowiednim narzędziem do pomnożenia majątku, a raczej do jego ochrony – oprocentowanie jest niewielkie, a otwarcie lokaty nie przyniesie dużego zysku. Korzystanie z lokat terminowych wiąże się jednak z bardzo niewielkim ryzykiem, wypłaty środków obejmuje gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Lokaty terminowe – jakie są dostępne?

Lokaty terminowe zakładane są na określony w umowie czas. Po jego upływie lokata jest zamykana, a klient odzyskuje swoje środki wraz z naliczonymi odsetkami – zgodnie z oprocentowaniem określonym w umowie. Banki oferują jednak kilka rodzajów lokat terminowych. Podstawowy podział obejmuje dwa z nich – lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Długoterminową można otworzyć np. na 1 rok, ale też na dłużej – nawet na 2 do 5 lat. Krótkoterminowa – najczęściej na 3, 6 lub 9 miesięcy. Często zdarza się, że banki oferują inny czas trwania lokaty bądź dostosowują go do preferencji klientów. Chcąc podczas korzystania z lokaty wygenerować zysk, warto zwrócić uwagę na poziom oprocentowania. Najczęściej będzie to od 1 do 7% w skali roku, jednak wysokość odsetek zależy w głównej mierze od czasu trwania lokaty. Lokata krótkoterminowa sprawdzi się np. u osób, które chcą przechować swój majątek i uchronić go przed inflacją, ale nie są gotowi, by zamrozić go na długi czas. Lokaty długoterminowe z pewnością przemówią do tych, którzy dysponują pokaźnym kapitałem i chcą bezpiecznie go ulokować bez konieczności inwestowania. Wybierając rodzaj lokaty terminowej, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę własne możliwości i cele finansowe.

Polecane  Lokaty krótko i długoterminowe – co lepsze

Lokaty terminowe – co po zamknięciu?

Lokaty terminowe zawsze zawierane są na określony w umowie czas. Bank zamraża wówczas przekazane przez klienta środki i może nimi rozporządzać. A co dzieje się po upływie czasu lokaty? To zależy – lokaty terminowe mogą wskazywać na depozyt odnawialny lub nieodnawialny. Wybierając lokatę nieodnawialną, po jej zamknięciu właściciel odzyskuje środki wraz z odsetkami na swoje konto bankowe. W przypadku lokaty odnawialnej po upływie terminu wskazanego w umowie lokata automatycznie otwiera się ponownie na kolejny okres. W tym przypadku oprocentowanie jest często niższe niż w przypadku pierwszej lokaty, jest to jednak opcja wygodna dla osób przechowujących środki ze względu na ochronę przed inflacją, bowiem wyklucza konieczność ponownego dopełniania formalności związanych z zakładaniem lokaty na nowo.

Źródła:

  • https://najlepszelokaty.pl/lokata-bankowa-terminowa
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
  • https://porownaj-lokaty.pl/lokaty-bankowe-czym-sa-i-jakie-sa-ich-rodzaje/