Lokata a konto w banku

Założenie lokaty bardzo często bywa kwestią prostą tylko teoretycznie. Zdarza się niestety dość często, że różne banki może nie tyle utrudniają nam ten proceder, ale organizują go w ten sposób, że jest znacznie wygodniejszy dla banków niż dla klienta. Wszystko zależy tutaj oczywiście od bardzo wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest zdecydowanie konto bankowe.

Chodzi tutaj konkretnie o to, że konto bankowe jest podstawową usługą bankową, o którą opierają się wszystkie inne usługi świadczone przez bank. Dla banku tworzenie kont jest konieczne, bo z jego perspektywy nie ma w zasadzie możliwości komunikowania się z kimkolwiek czy działania bez istnienia odpowiedniego konta przypisanego do danej osoby. Z punktu widzenia typowego klienta, który w momencie podejmowania decyzji o założeniu lokaty klientem jednak jeszcze nie jest, posiadanie konta w danym banku jest zupełnie zbędne i wręcz szkodliwe, ponieważ może się teoretycznie wiązać z różnymi opłatami oraz obowiązkami wynikającymi z faktu posiadania rachunku.

Najłatwiejsza sytuacja zazwyczaj jest związana z sytuacją, kiedy po prostu jesteśmy klientami banku, w którym chcemy założyć lokatę. Wtedy lokata może być założona w sposób praktycznie ekspresowy i bez żadnych dodatkowym formalności. Przelewamy tylko pieniądze na odpowiednie subkonto i to w zasadzie wszystko.

Brak konta może oznaczać konieczność jego założenia, ale banki raczej odchodzą od takiego wymogu, ponieważ jest on dla klientów niewygodny, wzbraniają się przed tym i kiedy mają możliwość założenia lokaty w banku, który nie wymaga od nich takiej czynności, zazwyczaj decydują się właśnie na niego.

Polecane  Lokata bankowa czy konto bankowe?

W zdecydowanej większości przypadków, kiedy nie posiadamy konta w danym banku, zostanie dla nas założony rachunek czysto techniczny, na który przelejemy pieniądze i na który trafia one zaraz po okresie trwania lokaty. Za taki rachunek się nie płaci, ale nie ma też możliwości korzystania z niego w sposób inny, niż tylko we wskazanych wyżej celach. Nie jest to pełnoprawne konto bankowe.