Istnieje przynajmniej kilka kryteriów pozwalających nam na znalezienie dokładnie takiej lokaty kredytowej, jaka będzie nam odpowiadała. Jednym z najważniejszych jest czas jej trwania, warto więc zapoznać się ze specyfiką tak lokat krótko-, jak i długoterminowych.
Długość ma znaczenie
Gdy mówimy o czasie trwania lokaty, zwykle przypominamy o klasycznym podziale na lokaty długo-, oraz krótkoterminowe. Już w tym miejscu wypada przy tym podkreślić, że każde z wymienionych rozwiązań posiada zarówno zalety, jak i pewne wady, istnienia których powinniśmy być świadomi. Kluczowe znaczenie ma, niestety, umiejętność prognozowania przyszłych wydarzeń. Jeśli nie mamy pewności, czy w najbliższym czasie nie będzie nam potrzeba pieniędzy na zakup jakiegoś rozwiązania, najlepiej nie decydować się na lokaty roczne, a już na pewno warto omijać te, które mają ważność przez kilka lat. Odpowiednio wcześnie warto też zastanowić się nad tym, czy po upływie określonego w umowie terminu lokata ma się odnawiać, czy też nie. Dobrze jest też zadbać o to, aby w umowie pojawił się zapis na ten temat.
Co nam daje dłuższe oszczędzanie?
Każdy bank prowadzi w tym zakresie własną politykę nietrudno jednak domyślić się, że do oszczędzania w długim terminie ma nas zachęcić przede wszystkim wielkość odsetek. Jeśli więc mamy do czynienia z lokatą długoterminową, zwykle jest ona znacznie lepiej oprocentowana niż ta, w której pozwalamy bankowi na obracanie naszymi pieniędzmi przez kwartał. Oczywiście, różnice mogą dotyczyć także zasad, na jakich dochodzi do zerwania lokaty. Nie musimy się obawiać, że utracimy pieniądze, które powierzyliśmy bankowi, możemy jednak stracić znacznie więcej wypracowanych przez siebie zysków.
Po raz kolejny wartom jednak przypomnieć o tym, że opłacalność lokat krótko- i długoterminowych nie zawsze jest taka sama. W praktyce oznacza to, że decyzję o skorzystaniu z jednej z tych opcji należy podjąć po przeanalizowaniu propozycji przynajmniej kilku podmiotów mających w swojej ofercie tego rodzaju rozwiązanie.