Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć finansowo przyszłość swoich dzieci. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że oszczędzanie nie jest obecnie łatwe. Z drugiej jednak strony chcąc zacząć odkładać na przyszłe wydatki swojego potomka, warto zatroszczyć się o to jak najwcześniej, zwłaszcza że wcale nie musi to być skomplikowane. Czy lokata dla dziecka się opłaca?
Lokata dla dziecka – jak to działa?
Kiedy na świat przychodzi nowy członek rodziny, świeżo upieczeni rodzice i najbliższa rodzina starają się zapewnić mu wszystko to, czego będzie potrzebował, by zdrowo i szczęśliwie się rozwijać. Oprócz ubranek, zdrowego pożywienia i warunków do nauki na barkach rodziców spoczywa ciężar zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka. Bywa, że jest to kwestia dość problematyczna, bowiem ceny żywności i wyprawki dla maluszka są naprawdę wysokie. Mimo to wielu rodziców decyduje się na założenie lokaty dla swojego potomka. To jeden ze sposobów oszczędzania, który szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku klientów, którzy są gotowi odłożyć określony kapitał na dłuższy okres. Zdarza się nawet, że dziecko uzyskuje dostęp do środków ze swojej lokaty dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Lokata dla dziecka to nic innego jak standardowa lokata bankowa, którą zakładamy właśnie z myślą o dziecku. Polega ona za wpłaceniu kapitału w określonej wysokości. Tak jak w przypadku zwykłej lokaty, lokata dla dziecka oznacza brak możliwości korzystania ze zdeponowanych pieniędzy w okresie obowiązywania umowy. Lokaty działają bowiem jak odwrócona pożyczka – odwrócona, bo tym razem to klient pożycza na określony czas pieniądze bankowi. Ponieważ nie może wówczas z nich korzystać, bank jako wynagrodzenie wypłaca danej osobie odsetki za czas, w którym korzystał z pieniędzy.
Lokata dla dziecka – jak ją założyć?
Lokata to produkt obecny w ofercie niemalże każdego banku i dostępny praktycznie dla każdej osoby chętnej ją założyć. Otwarcie lokaty jest bardzo proste. Wystarczy określić wysokość kapitału, który chcemy umieścić na lokacie, a także czas, na który powierzymy go bankowi. Co ważne, założenie lokaty nie oznacza konieczności cyklicznego wpłacania dodatkowych środków na lokatę. Można wybierać spośród lokat krótkoterminowych – kilkumiesięcznych, kwartalnych lub półrocznych, a także długoterminowych. Lokaty długoterminowe zakładane są najczęściej na kilka lat, co oznacza, że kapitał zostaje zamrożony na dość długi okres. Lokatę można otworzyć w placówkach bankowych, a często również online, bez wychodzenia z domu. Większość banków nie wymaga dokumentów ani obecności dziecka do otwarcia lokaty. Zwykle wystarczająca jest obecność i oświadczenie rodziców. Może się jednak zdarzyć, zwłaszcza w przypadku lokat dla dzieci starszych, że konieczne będzie okazanie np. legitymacji szkolnej w placówce bankowej.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku nagłej konieczności skorzystania ze zdeponowanych środków lokatę można w każdej chwili zamknąć i wycofać pieniądze, jednak będzie wiązać się to z utratą wypracowanych odsetek.
Lokata dla dziecka – czy to się opłaca?
Oczywiście! Lokata dla dziecka to znakomity i przemyślany prezent. Wiele młodych osób wkracza w dorosłość z bardzo ograniczonymi możliwościami finansowymi, a lokata to świetny sposób na to, aby zabezpieczyć środki „na start”. Długoterminowe depozyty mogą umożliwić naprawdę spory zarobek. Lokata to bezpieczny sposób na przechowanie pieniędzy i ochronę przed inflacją – wypłaty środków z lokat są bowiem gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Aby jednak zarobić na lokacie, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Po pierwsze – oprocentowanie. Im większe, tym oczywiście lepiej. Po drugie – warto zwrócić uwagę na okres kapitalizacji odsetek. Czym jest kapitalizacja odsetek? Krótko mówiąc, jest to doliczenie zysku z odsetek do środków zdeponowanych na lokacie. Okresy kapitalizacji mogą się różnić w zależności od rodzaju lokaty, banku, a także terminu, na jaki lokata została otwarta. Okres kapitalizacji to czas, po którym odsetki zostają naliczane. Im krótszy okres kapitalizacji, tym wyższe będą odsetki, bowiem każdego następnego dnia odsetki będą naliczane od coraz wyższych kwot. Najkorzystniejsza jest kapitalizacja dzienna. Nieco mniejszy zysk naliczany będzie w przypadku kapitalizacji miesięcznej, a najniższy – jeśli kapitalizacja odsetek zachodzi dopiero pod koniec lokaty, bowiem bank naliczy odsetki tylko jeden raz od pierwotnej kwoty wpłaconej na lokatę. Wzięcie pod uwagę tych czynników pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć mechanizm działania lokaty, ale też faktycznie zarobić i, co najważniejsze, obliczyć, jak duży zysk wygeneruje dana lokata. Warto zapoznać się z zasadami założenia lokaty w różnych instytucjach, bowiem warunki mogą dotyczyć różnych kwestii. Jedną z nich jest wysokość depozytu – wiele banków określa minimalną lub maksymalną kwotę, która może być zdeponowana na lokacie. Innym czynnikiem, który może okazać się ważny, jest konieczność posiadania dodatkowych produktów bankowych w danej instytucji. Niektóre banki oferują możliwość otwarcia lokaty jedynie swoim klientom, inne dla klientów przewidziały znacznie korzystniejsze warunki. Jeśli więc chcesz uzyskać najlepszą ofertę, przed założeniem lokaty porównaj oferty kilku banków i sprawdź, który z nich ma propozycję najkorzystniejszą dla Ciebie.
Lokata dla dziecka to dobry sposób na to, by zabezpieczyć finansową przyszłość swojego dziecka lub jego potrzeby w okresie dojrzewania. W wielu przypadkach wcale nie będzie to wiązać się z dużym i jednorazowym wydatkiem rodziców. Warto wykorzystać środki będące podarkami od przyjaciół czy rodziny. W ten sposób uda się je pomnożyć i wykorzystać jako ponowny prezent, z którego dziecko będzie mogło w pełni świadomie korzystać. Jeśli zatem Wasi bliscy nie mają pomysłu na prezent dla nowego członka rodziny, komunię lub inną ważną okazję, warto zasugerować im, aby stali się częścią prezentu, który zostanie wręczony dziecku w przyszłości.
Źródła:
- https://biznes.wprost.pl/poradnik/twoj-portfel/10806319/lokata-dla-dziecka-czyli-jak-zapewnic-dziecku-dobry-start-w-doroslosc.html#:~:text=za%C5%82o%C5%BCy%C4%87%20ten%20produkt%3F-,Czym%20jest%20lokata%20dla%20dziecka%3F,wyp%C5%82aci%C4%87%20wraz%20z%20nale%C5%BCnymi%20odsetkami.
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokata-dla-dziecka-czym-jest-czy-warto-skorzystac/hr95f7e
- https://www.najlepszekonto.pl/lokata-dla-dziecka