Zerwanie lokaty — co grozi za wcześniejsze zamknięcie lokaty?

Lokata to depozyt terminowy o wskazanym w treści umowy okresie trwania. W artykule wyjaśnimy, czy można zamknąć lokatę przed terminem. Podpowiemy także, jakie mogą być konsekwencje takiego ruchu.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na wygenerowanie pewnych, bezpiecznych zysków. Jej założenie jest zasadne zwłaszcza teraz. Dlaczego?

Dlaczego warto założyć lokatę właśnie teraz?

Od kilku lat stopy procentowe, wpływające nie tylko na oprocentowanie kredytów, ale także lokat, były rekordowo niskie. W celu walki z galopującą inflacją w październiku ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy podjęła decyzję o ich podwyższeniu. W ciągu kolejnych miesięcy stopy procentowe rosły, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów — kolejne podwyżki są jedynie kwestią czasu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest rosnące oprocentowanie lokat. Umieszczenie pieniędzy na bankowym depozycie jest dziś zdecydowanie bardziej opłacalne niż kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Choć w porównaniu z agresywnymi produktami inwestycyjnymi zysk wynikający z lokat nie jest imponujący, jest pewny i bezpieczny. Deponując pieniądze w banku, możesz więc tylko zyskać.

Jak działa lokata i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Zasada działania lokaty bankowej jest bardzo prosta. Jeśli zdeponujesz pieniądze w banku, ten zyska kapitał umożliwiający udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania Twoimi pieniędzmi wypłaci zysk w postaci odsetek. Ich wysokość zależy przede wszystkim od wartości oprocentowania. W zależności od parametrów konkretnego produktu możesz zawrzeć umowę na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Czy w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych lub zmiany życiowych planów można zakończyć ją wcześniej?

Polecane  Jak wybrać konto oszczędnościowe i na co zwrócić uwagę?

Zakończenie umowy lokaty przed terminem — tak czy nie?

Zakończenie umowy lokaty przed terminem jest możliwe, lecz z punktu widzenia konsumenta — nie jest opłacalne. Dlaczego? Jeśli wybierzesz lokatę o tradycyjnej konstrukcji, wcześniejsze zakończenie umowy będzie skutkować utratą wszystkich zgromadzonych zysków. Choć taka struktura jest dla wielu osób sporą niedogodnością, warto spojrzeć na nią z innego punktu widzenia. Jeśli masz skłonność do nieprzewidzianych wydatków i wydajesz pieniądze lekką ręką, wizja utraty zysków może być skutecznym sposobem, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im pracować.

Chcesz zacząć oszczędzać na lokacie? Sprawdź, jak wybrać najlepszą

Lokata bankowa pozwoli Ci wygenerować pewne, z góry określone zyski. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, warto dokładnie porównać parametry dostępnych na rynku produktów. Taka analiza pozwoli Ci znaleźć szyty na miarę produkt, zapewniający najwyższe zyski. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Długość trwania okresu lokacyjnego. Zanim zaczniesz analizować pozostałe parametry lokaty, znajdź produkty o optymalnym dla siebie okresie lokacyjnym. Najpopularniejsze lokaty to te zawierane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy.
  • Wartość oprocentowania. Jeśli wiesz już, na jak długo możesz zamrozić swoje pieniądze, spośród lokat o optymalnym okresie lokacyjnym wybierze te z najwyższym oprocentowaniem. Sprawdź także, czy wartość odsetek dotyczy konkretnego okresu lub jedynie określonej kwoty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowania wynikającego z niższych niż zakładane zysków.
  • Możliwość założenia lokaty online. Wybierając lokatę, którą założysz i obsłużysz online, oszczędzisz czas i znacząco zwiększysz komfort codziennej obsługi produktu. Obie możliwości zapewniają atrakcyjnie oprocentowane internetowe lokaty Santander Consumer Banku.
Polecane  Zysk z lokaty – jak obliczyć? Ile można zyskać?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oszczędności trzymane w przysłowiowej skarpecie nie tylko nie generują zysków, ale dodatkowo tracą swoją wartość. Jeśli chcesz ochronić swoje pieniądze przed zgubnym wpływem inflacji i zmotywować je do zarabiania, założenie wysoko oprocentowanej lokaty bankowej będzie najlepszym sposobem realizacji takiego celu.

Źróo:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/zerwanie-lokaty—jakie-moga-byc,77,0,1975629