Lokata na nowe środki – czym jest i dla kogo jest przeznaczona?

Lokata to produkt bankowy pozwalający na generowanie dodatkowych środków, w formie odsetek od zgromadzonego na koncie kapitału. Możemy się spotkać z lokatami bankowymi o różnych zasadach działania, takich jak np. lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki – co to takiego?

Choć pojęcie lokat jest nam znane, to mamy często do czynienia z licznymi dodatkowymi określeniami tego produktu bankowego. Jednym z pojęć, które budzą częste wątpliwości, jest „lokata na nowe środki”. Może być ona definiowana w różny sposób. Najczęściej przy takiej lokacie możemy liczyć na atrakcyjne oprocentowanie od nowych środków umieszczonych na lokacie, które wpłynęły z rachunków zewnętrznych, albo nigdy się na niej nie znajdowały.

Przy wyliczaniu kwoty nowych środków, w przypadku których mamy do czynienia ze zwiększonym oprocentowaniem, pod uwagę bierzemy przy tym daty, od których zgromadziliśmy daną kwotę (np. od 1 listopada 2021 r.), porównanie stanów środków na koniec danego miesiąca, czy też średniomiesięczny stan środków. Możliwości jest tutaj wiele. Wszystko jest uzależnione od tego, jaką politykę w tej kwestii przyjął dany bank.

Lokata na nowe środki – jak zawrzeć?

Choć jeszcze do niedawna lokaty można było założyć na różne sposoby, obecnie banki odchodzą od kilku dostępnych rozwiązań. Rzadko spotykane jest już teraz w związku z tym zawieranie lokat przez wizytę osobistą w banku lub telefoniczne. Jest to związane z rozwojem bankowości internetowej. Obecnie wystarczy zatem, że zalogujemy się do bankowości internetowej z poziomu komputera czy też urządzenia przenośnego (jak np. smartfon) i wypełnimy odpowiednie formularze elektroniczne. Jak wygląda cały proces zawarcia lokaty, możemy prześledzić łatwo na przykładzie lokaty przez Internet oferowanej przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

Polecane  Czas trwania lokaty

Po zalogowaniu się na swoje konto w bankowości elektronicznej i przejściu na zakładkę zakładania lokat, określamy tutaj za pomocą suwaków:

  • kwotę lokaty,
  • okres lokaty (liczony w miesiącach),
  • sposób odnowienia lokaty (dostępna jest tutaj lokata nieodnawialna oraz odnawialna, czyli taka, która zakłada się automatycznie ponownie, po zakończeniu okresu jej trwania i wypłacie należnych odsetek).

W kolejnym kroku uzupełniamy nasze podstawowe dane osobowe, a więc imię, nazwisko, e-mail oraz numer kontaktowy, PESEL, dane dotyczące dowodu osobistego oraz rezydencji podatkowej. Już w tym momencie możemy zobaczyć, jakie będzie oprocentowanie naszej lokaty. Na samym końcu uzupełniamy adres zameldowania oraz zamieszkania, wskazując dodatkowo rachunek, z którego nastąpi zasilenie lokaty oraz ustanawiając hasło zabezpieczające. Po sprawdzeniu podsumowania i zaakceptowaniu wszystkich zgód oraz oświadczeń przechodzimy do pola akceptacji dokumentów. Musimy w nim zaaprobować oświadczenie FACTA/CRS, arkusze informacyjne dla deponentów oraz umowę lokaty. Na samym końcu do naszego wniosku załączamy na dwóch stronach skan dowodu osobistego. Po przekazaniu tych plików następuje przekazanie środków na odpowiednie subkonto, a więc uruchomienie naszej lokaty. Teraz musimy tylko czekać, aż minie okres lokaty, by uzyskać dodatkowe środki z odsetek.

Lokata na nowe środki – na co uważać?

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę lokaty na nowe środki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć najlepszymi warunkami. Po pierwsze, istotne jest sprawdzenie, co konkretnie bank rozumie przez pojęcie „nowych środków” na lokacie. Nietrudno jest tutaj o popełnienie błędu, przez co nie zyskamy tak wiele, jak wcześniej oczekiwaliśmy. Jeśli definicja „nowych środków”, którą stosuje bank, jest dla nas niezrozumiała, możemy skontaktować się z doradcą na infolinii telefonicznej lub też skorzystać z kontaktu online. Najprościej jest objaśnić działanie takiej lokaty na prostym przykładzie matematycznym. Gdy sobie go dokładnie rozrysujemy, będziemy wiedzieć, jakie decyzje podejmować także przy innych kwotach lokat w przyszłości. Gdy mimo tego nie będziemy mogli rozszyfrować skomplikowanego wzoru na obliczenie odsetek – warto postawić na ofertę innego banku, gdzie takiego problemu nie ma.

Polecane  Lokaty bankowe: czym są i jakie są ich rodzaje?

Równie ważna jest obserwacja rynku. Sytuacja ekonomiczna w kraju ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jeśli widzimy np. duże zmiany dotyczące oprocentowania (np. ze zmianą stóp procentowych NBP), musimy mieć świadomość tego, że wpłynie to w najbliższej przyszłości na oprocentowanie lokat. Stąd też przy wzroście stóp procentowych warto poczekać nieco dłużej na korzystniejsze oferty, z kolei przy spadku – szybko decydować się na założenie lokaty, ponieważ jej oprocentowanie może wkrótce spaść, obniżając nasze potencjalne zyski. Zanim podejmiemy decyzję o założeniu lokaty, powinniśmy się wspomóc opiniami ekspertów rynku dostępnymi w licznych opracowaniach w prasie oraz internecie. W ten sposób zmaksymalizujemy swoje zyski, wyciągając ze zgromadzonych na kontach oszczędności jak najwyższe odsetki.

Lokata na nowe środki – jak wybrać?

Wybór lokaty na nowe środki nie należy do prostych zadań. W większości banków działających na terenie Polski możemy bowiem liczyć na szeroką ofertę lokat, w tym także tych o atrakcyjnym oprocentowaniu, docelowo związanych z nowymi środkami. Korzystając z kalkulatorów lokat online, znajdziemy jednak taką ofertę lokaty, która będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Wystarczy tylko, że wpiszemy interesującą nas kwotę i okres trwania lokaty, by w ciągu kilku sekund wyświetliły się aktualne propozycje banków.

Obecnie warto sprawdzać informacje na takich kalkulatorach lokat co kilka tygodni, ponieważ mamy do czynienia ze wzrostem stóp procentowych NBP, co przekłada się na oprocentowanie lokat. Bieżąca sytuacja ekonomiczna ma zatem niebagatelny wpływ na to, jak wyglądają nasze możliwości korzystania z tego produktu bankowego.

Polecane  Jak wybrać odpowiednią lokatę? Czym kierować się przy wyborze?

Jeśli chodzi o godne polecenie lokaty na nowe środki, ciekawą ofertę ma Santander Consumer Bank. Dotyczy ona środków zdeponowanych ponad te znajdujące się na lokatach terminowych według stanu na 12.11.2021 r., przy stałym oprocentowaniu nominalnym w skali 1 roku. W zależności od okresu trwania lokaty możemy wówczas liczyć na odpowiednio zwiększone oprocentowanie w stosunku do standardowej lokaty bankowej. Santander Consumer Bank oferuje przy tym taki produkt jak lokata na nowe środki na okres od 1 do 36 miesięcy z kapitalizacją odsetek na koniec okresu lokaty. O dogodności oferty tego banku świadczy duża liczba otwieranych lokat.

Źródła
https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki