Lokaty dla firm — sposób na oszczędzanie w firmie

Lokata bankowa dla firm to skuteczny sposób na wygenerowanie bezpiecznych, z góry określonych zysków. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, dlaczego warto po nią sięgnąć właśnie teraz.

Zgromadzone na nieoprocentowanych rachunkach bankowych środki pieniężne nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Wszystko za sprawą inflacji, czyli regularnego wzrostu cen w gospodarce. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, koszyk towarów i usług konsumpcyjnych podrożał w grudniu o 8,6 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r. W praktyce oznacza to, że umieszczona w grudniu 2020 na nieoprocentowanym koncie kwota 100 000 zł w grudniu 2021 będzie warta jedynie 8478,92 zł.

Jak ochronić pieniądze przed inflacją?

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę kapitału przed zgubnym wpływem inflacji jest sięgnięcie po oprocentowane instrumenty finansowe, dzięki którym każda złotówka wygeneruje zysk. Jeśli zależy Ci na tym, by w parze z oprocentowaniem szło także pełne bezpieczeństwo kapitału i przewidywalne zyski, sięgnij po lokatę bankową dla firm.

Czym jest lokata bankowa dla firm?

Lokata bankowa to rodzaj depozytu ustanawianego na wskazany w umowie okres. Może on wynosić od kilku godzin do kilku lat. Najpopularniejsze lokaty to te trwające 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Gdy oddajesz pieniądze w ręce banku, ten przeznaczy je na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania Twoim kapitałem wypłaci zysk w postaci odsetek. Im wyższa będzie ich wartość, tym większy zysk wygeneruje kapitał. Cechą charakterystyczną większości lokat jest konieczność zamrożenia środków przez cały okres trwania umowy. W przypadku wcześniejszej wypłaty deponent straci wszystkie wypracowane zyski. Choć taka konstrukcja może wydawać się sporą wadą, jest skutecznym narzędziem do zapobiegania impulsywnym wydatkom. Wizja utraty zysków dla wielu przedsiębiorców staje się bowiem motorem do rezygnacji z nadprogramowych zbędnych kosztów.

Polecane  Jakie są ryzyka i korzyści z lokat walutowych?

Dlaczego warto sięgnąć po lokatę dla firm właśnie teraz?

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na oprocentowanie lokat bankowych, jest wartość stóp procentowych kształtowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze kilka miesięcy temu ich wartość była rekordowo niska. W październiku 2021 roku RPP po raz pierwszy zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych, a kolejne miesiące przyniosły następne wzrosty. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów – to nie koniec podwyżek. Jak nietrudno zgadnąć, wraz ze wzrostem stop rośnie także (i będzie rosło) oprocentowanie lokat. Biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści wynikające ze zdeponowania pieniędzy w banku, takie jak bezpieczeństwo kapitału czy przewidywalne zyski, lokata stała się atrakcyjnym narzędziem oszczędnościowym.

Jak znaleźć najlepszą firmową lokatę?

Konstrukcja lokat dla osób fizycznych i lokat dla firm jest identyczna. W obu przypadkach deponenci umieszczają w banku środki finansowe, aby po określonym w umowie czasie odzyskać je powiększone o wartość odsetek. Większość banków oferuje jednak firmowym klientom możliwość elastycznego kształtowania warunków depozytu — zarówno w zakresie wartości oprocentowania, jak i okresu trwania umowy. Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę dla firm?

  • Oprocentowanie lokaty dla firm powinno być najważniejszym kryterium wyboru. To właśnie od niego zależy bowiem wysokość przyszłych zysków. Zwłaszcza jeśli chcesz zdeponować pokaźny kapitał, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie banku, który umożliwia negocjację warunków oprocentowania.
  • Długość okresu lokacyjnego. Negocjacjom powinno podlegać nie tylko oprocentowanie, ale także długość okresu lokacyjnego.
  • Możliwość założenia lokaty w dogodny sposób. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą o tym, że czas jest dziś równie cenny co pieniądze. Aby usprawnić cały proces, wybierz bank dający możliwość telefonicznego zawierania lokat na podstawie wcześniej podpisanej umowy ramowej.
  • Opieka dedykowanego menadżera, który jest zawsze do Twojej dyspozycji.
Polecane  Zerwanie lokaty przed czasem

Lokata dla firm to skuteczny sposób na wygenerowanie odczuwalnych dla budżetu oszczędności. Zwłaszcza teraz, kiedy stopy procentowe poszybowały w górę, a wraz z nim — oprocentowanie depozytów. Aby zapewnić sobie najlepsze warunki, przed wyborem tej jedynej dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę na wskazane wcześniej parametry.

Źródło:

  1. https://najlepszelokaty.pl/lokaty-dla-firm