Lokaty bankowe to najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy sposób oszczędzania pieniędzy. Lokaty gwarantują bowiem zysk, a bezpieczeństwo naszych pieniędzy jest zapewnione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Aby jednak zmaksymalizować zyski, jakie możemy osiągnąć z lokat, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które decydują o zyskowności.
O czym pamiętać?
Zanim podpiszemy umowę z bankiem, w którym mamy konto osobiste spróbujmy prześledzić oferty innych banków i sprawdzić, czy w którymś z nich nie znajdziemy korzystniejszych warunków lokaty. Niektóre placówki organizują co jakiś czas swoiste promocje. Oferują wtedy lokaty krótkoterminowe na okres jednego lub trzech miesięcy, które są oprocentowane dużo wyżej niż standardowa lokata. Jedyną wadą tego typu promocji może być konieczność założenia konta osobistego w danym banku, gdyż promocje te mają na celu zachęcenie klientów zewnętrznych do skorzystania z usług danej instytucji.
Kolejnym krokiem jest porównanie oprocentowania, jakie oferują nam poszczególne placówki bankowe. Tutaj sprawa jest niezwykle prosta. Im wyższe jest oprocentowanie, tym więcej zarobimy na koniec lokaty. Średnie oprocentowanie zazwyczaj oscyluje koło dwóch lub trzech procent, więc każde oprocentowanie powyżej tej cyfry należy uznać za korzystne. Bardzo ważny jest też okres, na jaki zawarta jest lokata. Czas trwania lokaty jest bardzo ważny, gdyż w tym okresie zobowiązujesz się nie wypłacać swoich pieniędzy z banku. Jeśli chcesz na dłuższy czas zamrozić swoje oszczędności, to warto wybrać kilkuletni okres, a jeśli wolisz szybki zysk, to skorzystaj z lokat kilkumiesięcznych. Warto też dowiedzieć się, jaka jest maksymalna i minimalna kwota lokaty. Oczywiście najkorzystniejsze są lokaty z niską kwotą minimalną i wysoką maksymalną.
Niekiedy pozornie atrakcyjna lokata może wiązać się z zobowiązaniem. Bank oferując nam dobre warunki, jednocześnie wprowadza wymóg skorzystania z innych produktów banku. Chodzi tu na przykład o posiadanie lub założenie rachunku osobistego, lub skorzystanie z innych instrumentów bankowych.