Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej

Co prawda klasyczne lokaty bankowe mają już coraz więcej zamienników na rynku finansowym, jednak nadal to głównie lokaty z wielu powodów cieszą się niesłabnąca popularnością wśród osób które chcą w ten sposób oszczędzać swoje środki czy też bezpiecznie je zainwestować.

Istnieje wiele elementów na które należy zwrócić uwagę przy wyborze lokaty i to pomimo tego, że lokata bankowa jest stosunkowo prostym produktem, przynajmniej w swojej najbardziej podstawowej formie. Po pierwsze jest to kwestia oprocentowania, na które klienci zwracają uwagę w pierwszej kolejności.

Warto wczytać się w ofertę banku i sprawdzić czy oferowana wysokość oprocentowania dotyczy całej zainwestowanej kwoty, czy też są pod tym względem ograniczenia. Ważny jest także okres w którym dane oprocentowanie obowiązuje. Zwłaszcza ma to znaczenie przy lokatach przewidzianych na dłuży termin, gdzie oprocentowanie w pierwszych miesiącach może być bardzo niskie, ale już w końcowych okresach lokaty bankowej jego wysokość może znacząco przekraczać przeciętną ofertę bankową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej

Jeśli oprocentowanie nie jest regularne, to warto wyliczyć jego średnią, roczną wysokość, tak aby ułatwić sobie porównanie z innymi lokatami. Dokładnie to samo można zrobić gdy po przekroczeniu pewnej wysokości kwoty na lokacie wysokość oprocentowania dla środków ponad limit będzie spadać. Kolejnym ważnym elementem jest kwestia naliczania odsetek wypracowanych na lokacie. Standardowa lokata bankowa to produkt, w którym odsetki dopisywane są do kapitału na sam koniec okresu trwania lokaty, ale takie rozwiązanie niekoniecznie musi być korzystne dla samego klienta. Im częściej dochodzi do tak zwanej kapitalizacji, tym lokata jest bardziej opłacalna.

Polecane  Lokata bankowa – sposób na mnożenie oszczędności

Może być to wręcz ekwiwalentem nawet kilku punktów procentowych tak więc warto jest to dokładnie przeliczyć przy wyborze lokaty. Poza standardowymi lokatami bankowymi możemy znaleźć także produkty łączone, gdzie nadal inwestuje się środki na lokacie, ale część zysków uzależniona jest już na przykład od wybranego funduszu inwestycyjnego.