Jak oprocentowanie i kapitalizacja odsetek wpływają na atrakcyjność lokaty?

Osoby, które podchodzą sceptycznie do lokat bankowych zwykle uważają, że ich analizowanie pod kątem atrakcyjności nie ma większego znaczenia. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale najwłaściwsze podejście. Zabiegające o kolejnych klientów banki starają się, aby oferta lokat była zróżnicowana. Jeśli więc wiemy, na co zwracać uwagę prowadząc poszukiwania, mamy szansę znaleźć rozwiązanie, które naprawdę się opłaca.

Oprocentowanie

Analizując lokaty bankowe w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakie jest ich oprocentowanie. Nietrudno się przy tym domyślić, że im jest ono wyższe – tym lepiej. Nawet na tym etapie możemy jednak natrafić na pewne trudności. Na rynku nie brakuje wcale lokat, które są promowane jako wysoko oprocentowane, gdy jednak zaczynamy analizować zasady, na jakich są one udzielane, okazuje się, że korzystne oprocentowanie dotyczy tylko pierwszych trzech miesięcy. Podczas analizy oprocentowania dobrze jest mieć też świadomość tego, że współcześnie trudno jest liczyć na to, że lokata okaże się rozwiązaniem wyjątkowo opłacalnym.

Rodzaj oprocentowania

Gdy wysokość oprocentowania nam się podoba, zwykle nabieramy przekonania, że udało się nam znaleźć lokatę idealną. Niekiedy rzeczywiście tak jest, zanim jednak zdecydujemy się na jej założenie, powinniśmy zainteresować się tym, jaki rodzaj oprocentowania jest stosowany przez bank. Oprocentowanie stałe konkuruje na rynku ze zmiennym i te ostatnie wydaje się bardziej atrakcyjne. Dobrze jest jednak pamiętać, że jego opłacalność jest powiązana ze stopami procentowymi, najlepiej więc decydować się na nie wtedy, gdy wiemy, że planowany jest wzrost stóp.

Polecane  Lokata – czy opłaca się umieścić na niej pieniądze?

Kapitalizacja

Jeśli nasza lokata bankowa nie opiewa na dużą kwotę, kapitalizacja odsetek nie jest szczególnie istotna. Im jednak wyższe są nasze oszczędności, tym bardziej na rękę jest nam częsta kapitalizacja odsetek. Automatycznie oznacza ona, że nasz zysk będzie większy nawet, jeśli sama wysokość oprocentowania nie będzie imponująca. Często okazuje się więc, że ten niedoceniany czynnik wpływa na satysfakcję z lokaty.