Zalety i wady lokat bankowych

Lokaty bankowe to jedno z najpopularniejszych narzędzi, jakie może zaoferować nam bank. To produkt, który jest powszechnie dostępny i chętnie wybierany przez klientów banków. Lokaty mają zarówno zalety, jak i wady, zatem zanim wybierzemy ten produkt bankowy, warto bliżej się im przyjrzeć.

Lokaty są kierowane do wszystkich

Każdy klient banku może skorzystać z tego narzędzia, a cenzus majątkowy jest tu stosunkowo niski. Aby bowiem otworzyć lokatę, w większości banków wystarczy już inwestycja w kwocie tysiąca złotych. Olbrzymią zaletą lokat jest to, że jest to aktualnie najbezpieczniejsze narzędzie do oszczędzania pieniędzy. Na lokatach nie da się stracić, a nasze pieniądze są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że nawet jeśli bank, w którym zdecydowaliśmy się na założenie lokaty, by zbankrutował, to instytucja ta gwarantuje nam wypłatę zgromadzonych środków. Kolejnym atutem lokat bankowych jest fakt, że obecnie mamy wiele rodzajów depozytów, co oznacza, że praktycznie każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie. Mamy lokaty krótkoterminowe i długoterminowe, lokaty nocne, lokaty otwierane przez Internet. Ilość narzędzi jest tak duża, że bez względu na to ile posiadamy pieniędzy i na jak długo możemy je „zamrozić” to i tak znajdziemy dla siebie odpowiednią lokatę.

Musimy jednak pamiętać, że lokaty posiadają też wady, a może raczej nie tyle wady co decydując się na ich założenie, zobowiązujemy się do kilku rzeczy.

Polecane  Najlepsza lokata bankowa

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że założenie lokaty wiążę się z utratą kontroli nad naszymi pieniędzmi. Na czas trwania lokaty środki te stają się de facto własnością banku i nie możemy ich ani wypłacić, ani zadecydować o podniesieniu kapitału. Jeśli to uczynimy, czyli zerwiemy depozyt, to musimy się liczyć z utratą części, a niekiedy nawet całości wypracowanych przez nas odsetek. Lokaty nie są też wysoko oprocentowane. Nawet przy inwestycji kilku tysięcy złotych, zwrot nie będzie większy niż kilka procent. Jednak taka jest cena za bezpieczeństwo inwestowanych środków.