Wybierany lokatę bankową

Jednym z bardziej popularnych produktów bankowych jest lokata bankowa. To produkt stworzony z myślą o osobach posiadających pewne oszczędności i chcących ulokować je w bezpieczny sposób. Trzeba bowiem pamiętać, że przechowywanie pieniędzy w domu nie jest najlepszym pomysłem. Do tego lokata jest najlepszym sposobem, aby uchronić pieniądze przed inflacją. Zobaczmy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na wybraniu naprawdę dobrej lokaty bankowej.

Długość lokaty

Lokaty bankowe dzieli się na krótko- oraz długoterminowe. Do tych pierwszych zalicza się lokaty miesięczne i trzymiesięczne. Te drugie to między innymi lokaty półroczne i roczne. Im dłuższa jest lokata, tym na większy zysk można liczyć. Trzeba jednak pamiętać, że przez cały czas trwania lokaty nie mamy dostępu do zgromadzonych pieniędzy. Oczywiście lokatę można zamknąć przed czasem, ale oznacza to utratę zysku. Dlatego jeśli nie mamy pewności, czy nie będziemy nagle potrzebowali pieniędzy, warto postawić na lokatę krótszą. Jeśli nic się nie wydarzy, zawsze możemy ją przedłużyć.

Wysokość oprocentowania

To jeden z ważniejszych elementów lokaty terminowej. Oprocentowanie mówi, na jak duży zysk możemy liczyć. Zawsze wyrażone jest w formie procentowej. Tutaj zasada jest banalnie prosta: im oprocentowanie jest wyższe, tym większa suma pieniędzy zostanie nam dopisana do kwoty, jaką wpłaciliśmy na lokatę. Wprawdzie obecnie wysokość oprocentowania jest bardzo podobna w wielu bankach, to zawsze warto zapytać, czy podlega ona negocjacji. Wiele banków daje bowiem swoim klientom taką możliwość, nie mówiąc jednak o niej głośno.

Polecane  Lokaty krótkoterminowe - co warto wiedzieć?

Kapitalizacja odsetek

Chodzi o to, kiedy odsetki dopisywane są do pieniędzy, które wpłaciliśmy na lokatę. Większość lokat to kapitalizacja w momencie zamykania lokaty. Korzystniejszym z punktu widzenia właściciela lokaty jest kapitalizacja codzienna. Dzisiaj jednak banki raczej nie decydują się na takie rozwiązanie.

Lokata bankowa to dobry produkt, jeśli chcemy bezpiecznie ulokować swoje pieniądze.