Wybieramy lokatę bankową

Osoby, które mają pewne oszczędności mogą je umieścić na lokacie bankowej. Dzięki temu środki finansowe zostaną ochronione przed inflacją, a do tego przyniosą pewne zyski. Nie każda lokata jest jednak w tym samym stopniu korzystna. Jakimi czynnikami powinniśmy się kierować, by przy wybieraniu lokaty nie popełnić pomyłki.

Czym powinniśmy się kierować wybierając lokatę

Wybierając lokatę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na czas jej trwania. Jest to czynnik, którzy w bardzo dużym stopniu wpływa na to, czy wybrana lokata spełni nasze potrzeby. Zysk, który przyniesie nam lokaty jest po części uzależniony od okresu trwania lokaty. Większy zysk przynoszą te lokaty, które trwają dłużej. Za kryterium podziału lokat bankowych można więc przyjąć czas ich trwania. W ten sposób możemy wyróżnić następujące lokaty:

  • jednodniowe;
  • nocne;
  • kilkudniowe;
  • miesięczne;
  • kilkumiesięczne;
  • kilkunastomiesięczne.

Lokaty o krótkim terminie zapadalności mogą przynieść mniejsze zyski, ale są korzystne w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, że ulokowane na lokacie pieniądze nie będą nam potrzebne. Tylko w sytuacji, kiedy nie rozwiążemy lokaty przed terminem jej zapadalności bank wypłaci nam odsetki. Dlatego też wybranie lokaty długoterminowej należy bardzo starannie rozważyć.

Oprocentowanie

Drugi czynnik wpływający na zysk z lokaty to wysokość oprocentowania. Nie dajmy się skusić wysokim oprocentowaniem, którym banki nas kuszą w reklamach. Zawsze przy podejmowaniu decyzji pytajmy, jakie jest oprocentowanie lokaty w skali roku. Dowiemy się wówczas, jaką kwotę bank dopisałby nam do kapitału początkowego, gdyby lokata trwała dwanaście miesięcy. Większość banków proponuje klientom bardzo zbliżone oprocentowanie lokat. Jeśli szukamy wyjątkowo wysoko oprocentowanej lokaty zainteresujmy się ofertą banków, które dopiero wchodzą na polski rynek. Banki, które dopiero wchodzą na rynek w celu przyciągnięcia klientów z reguły proponują wyższe oprocentowanie niż banki, które są obecne na rynku od kilku lat lub dłużej. Wyższe oprocentowanie lokat często proponują także banki internetowe.

Polecane  Inwestycja na termin dłuższy lub krótszy