Rodzaje krótko- i długoterminowych lokat bankowych

Oszczędności, które posiadamy warto ulokować w banku wybierając jedną z oferowanych przez niego lokat. Dzięki temu ochronimy swoje oszczędności przed inflacją i jeszcze na nich zarobimy. Wśród, jakich rodzajów lokat bankowych możemy wybierać?

Popularne lokaty

Najbardziej popularnym rodzajem lokat są lokaty standardowe. To one są wybierane przez klientów banków wyjątkowo często. Zgromadzone na lokacie pieniądze są bezpieczne, do tego w większości banków można je założyć już od kwoty 1000 złotych. Są to więc lokaty, z których mogą skorzystać także niezbyt zamożne osoby. Lokaty standardowe mogą być zarówno krótko- jak i długoterminowe. Można je założyć na miesiąc, ale można też wybrać znacznie dłuższy okres. Jeszcze innym rodzajem lokat są e-lokaty. Ten typ lokat nie jest skierowany do wszystkich klientów zainteresowanych ulokowaniem swoich oszczędności na lokacie bankowej. E-lokaty są produktem skierowanym do klientów, którzy założyli konto internetowe. Ale e-lokaty bardzo często mają bardzo korzystne oprocentowanie, wyższe niż lokaty standardowe. Jeśli więc jeszcze nie jesteśmy posiadaczami konta internetowego, to warto się zastanowić, czy usługa ta nie będzie dla nas korzystna.

Lokata nocna

Bardzo interesującym rodzajem lokaty terminowej jest lokata nocna. Jest to lokata, na której zgromadzone środki są oprocentowane tylko w godzinach nocnych. Właściciel takiej lokaty w ciągu dnia może swobodnie dysponować środkami, które umieścił na lokacie. Lokaty nocne zalicza się do lokat jednodniowych. Są to jednak lokaty dostępne tylko dla osób, które dysponują bardzo dużymi środkami finansowymi. Ten typ lokat kilka lat temu dostępny był tylko dla klientów biznesowych. Ostatnio jednak niektóre banki proponują je także klientom indywidualnym. Aby jednak można było założyć lokatę nocną trzeba dysponować naprawdę dużymi oszczędnościami. Stąd też nie jest ona zbyt popularna wśród przeciętnych klientów banków. Nadal z możliwości założenia lokaty nocnej w większości przypadków korzystają duże instytucje i przedsiębiorstwa.

Polecane  Lokaty terminowe – czym są i czym kierować się przy wyborze