Poznaj najważniejsze dane na temat lokat bankowych

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak inwestować nasze pieniądze w sposób nie tylko prosty, ale również maksymalnie bezpieczny, lokata bankowa może okazać się szczególnie interesującym rozwiązaniem.

Decyzja o jej wyborze zwykle nie generuje dodatkowych kosztów, wystarczy więc, że podpiszemy z bankiem umowę, w niej zaś zadeklarujemy gotować powierzenia mu określonej kwoty na konkretny czas. W tej samej umowie bank określi oprocentowanie, jakie będzie swego rodzaju podziękowaniem za zaufanie, jakie mu okazaliśmy. Jeszcze nie tak dawno założenie lokaty wiązało się z koniecznością odwiedzenia placówki bankowej. Dziś wszystkie formalności można jednak dopełnić online.

Co wpływa na oprocentowanie?

Bez względu na to, jaką kwotą dysponujemy, powinno nam zależeć na tym, aby oprocentowanie lokaty było jak najwyższe. Niestety, obserwacja rynku lokat bankowych podpowiada, że choć jest to bezpieczny sposób lokowania pieniędzy, nie daje on dużych szans na imponujące zarobki. Jak zatem naliczane jest oprocentowanie?

Każdy bank ma nieco inne zasady, jeśli jednak chcemy poznać czynniki generalnie wpływające na poziom stóp procentowych, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się tak zwanymi podstawowymi stopami NBP. Ich ustalaniem zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej. Gdy stopy procentowe ulegają obniżeniu, należy spodziewać się również obniżenia oprocentowania tych pieniędzy, które znajdują się w banku. Na szczęście, w tym samym momencie tanieją również kredyty.

Czy to się opłaca

Jeśli zależy nam na tym, aby zarabiać naprawdę duże pieniądze na naszych oszczędnościach, lokaty bankowe z pewnością nie są zbyt dobrą opcją. Co przy tym charakterystyczne, nie pociągają za sobą dużych korzyści teraz, nie zarabia się na nich jednak zbyt dużo także, gdy RPP podnosi stopy procentowe. Gdy jednak zależy nam na bezpieczeństwie, a dodatkowo nie mamy pewności, czy ulokowane pieniądze nie będą nam w pewnym momencie potrzebne, trudno o lepsze rozwiązanie. To także znakomita opcja dla osób, które zaczynają interesować się oszczędzaniem.

Polecane  Lokaty można negocjować