Lokata u siebie czy w innym banku?

Każdy bank oferuje dzisiaj lokaty bankowe, ale nie da się nie zauważyć, że podejście do tego tematu jest bardzo różne w zależności od banku, do którego się udamy. Dla niektórych jest to ważne źródło kapitałów i zawsze możemy się spotkać z jakąś akcją zdobywania pieniędzy, a dla innych banków jest to jeden z wielu produktów, których ludzie od nich oczekują, więc czasami nawet z wielką łaską oferują je na jako takich zasadach.

Kiedy my chcemy założyć lokatę, musimy zbadać rynek i zdecydować, gdzie założyć lokatę. Najciemniej bywa pod latarnią i często najlepszą opcję zaoferuje nam nasz bank.

Poszukiwanie najlepszej opcji

Zazwyczaj w znalezieniu najlepszej oferty banków pomagają nam różne porównania ofert, zbierane ulotki oraz cała masa najróżniejszych rodzaju reklam. Sprawdzamy oferty różnych banków, porównujemy i zestawiamy ze sobą te cechy, które są dla nas najważniejsze. Jest to normalne działanie, ale nie bierzemy w nim zazwyczaj pod uwagę dwóch kwestii. Pierwsza z nich to możliwość negocjacji warunków lokaty. Przy większych sumach można zazwyczaj poprawić warunki w stosunku do warunków ofertowych. Druga sprawa to specjalne warunki dla klientów banku. Jeśli przychodzi ktoś z ulicy, czasami trzeba spełnić kilak formalności. Dla nas to jest koszt, dla banku to jest koszt. Jeśli ktoś już posiada konto w danym banku, dla wszystkich jest łatwiej i bank to docenia.

Polecane  Wybieramy lokatę

Własny bank

Na tę ostatnią kwestię warto zwrócić uwagę, ponieważ banki są skłonne do pójścia na rękę swoim klientom w naprawdę dużym stopniu tym bardziej, że za każdym razem mówimy o jednostkowej sprawie. Są oczywiście działania automatyczne, takie jak możliwość założenia lokaty z poziomu swojego konta internetowego, co na pewno jest wygodne, a na tych warunkach czasami jest też całkiem niezła propozycja, jeśli chodzi o postanowienia umowne. Co więcej, możliwości negocjacji z własnym bankiem są zawsze szersze. Nawet przy niewielkich kwotach warto jest zapytać, co bank ma nam do zaoferowania, bo skoro pracownik już musiał się tym zająć, na pewno nie zostawi nas z kwitkiem marnując swój i nasz czas.