Nowe środki

Depozyty bankowe w ostatnich latach stały się niezbyt korzystnymi produktami finansowymi, ponieważ ich oprocentowanie cały czas spada. Nie da się jednak ukryć, że inne sposoby oszczędzania również mocno tracą na zyskowności, przez co osoba dbająca przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich środków, z całą pewnością za najlepszą formę lokowania kapitału uzna właśnie lokaty bankowe. Tym bardziej, że świadome z nich korzystanie pozwala wciąż zarabiać całkiem nieźle. Jedną z kwestii, na które warto zwrócić uwagę, są tak zwane nowe środki.

Lokaty na nowe środki

Nowe środki w nomenklaturze bankowej to pieniądze wpłacane do banku. Pieniądze, których wcześniej w banku nie było. Jeśli bowiem likwidujemy starą lokatę i natychmiast zakładamy nową, jest to jedynie przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni i bank cały czas ma tyle samo pieniędzy. Nic się dla niego nie zmieniło w kwestiach dla banku istotnych.

Nowe środki bank zazwyczaj definiuje jako poziom depozytu powyżej kwoty posiadanej przez klienta w danym dniu lub powyżej kwoty posiadanej przez klienta od danego dnia.

Jak założyć depozyt na nowe środki?

Lokaty na nowe środki to nic nadzwyczajnego i skomplikowanego. Chodzi po prostu o to, żeby przynieść do banku środki, których nie było tam prędzej. Najczęściej chodzi zwyczajnie o to, by zabrać pieniądze z banku X i zanieść je do banku Y.

Polecane  Lokaty bankowe - bezpieczny sposób lokowania swoich pieniędzy?

W praktyce wygląda to tak, że bank sprawdza, jaka była maksymalna kwota wszystkich naszych pieniędzy zdeponowanych w banku na przykład od początku 2017 roku. Nasz bilans się zmieniał, ponieważ normalnie korzystaliśmy z kont i lokat. Jeśli obecnie mamy zdeponowane 20 000 złotych, a w połowie roku mieliśmy maksymalnie 25 000 złotych, to przynosząc obecnie 20 000 złotych na nowe lokaty, bank będzie skłonny przyjąć 5 000 złotych jako stare środki, a 15 000 złotych jako nowe środki.

Ograniczenia

Warto pamiętać, że wszystkie tego typu lokaty są zazwyczaj ograniczane na dodatkowe sposoby, na przykład poprzez ustawienie maksymalnej kwoty, na jaką można założyć depozyty na korzystniejszych warunkach. Bank w ten sposób chroni się przed zaoferowaniem zbyt dobrej oferty.