W rozmowach o inwestowaniu zazwyczaj najważniejszą kwestią jest to, ile pieniędzy można uzyskać przy inwestowaniu w dany instrument finansowy. Na równo z tą kwestią powinno jednak być jeszcze to, czy nasze pieniądze są bezpieczne i jakie istnieje ryzyko straty kapitału.
W przypadku lokat bankowych taka rozmowa jest trochę specyficzna, ponieważ w przypadku lokat bankowych jedyną możliwością straty jest strata potencjalnych korzyści.
Działanie lokaty
Jeśli chodzi o sam mechanizm działania lokaty bankowej, jest on bardzo prosty. Mamy tutaj po prostu do czynienia z sytuacją, w której przekazujemy bankowi pieniądze na określony czas, a bank zobowiązuje się do wynagrodzenia nas za to w postaci określonej sumy pieniędzy po tym czasie, zazwyczaj określanej jako procent od ulokowanych w banku pieniędzy. Mechanizm jest tutaj naprawdę bardzo prosty. W dzisiejszych czasach często oczywiście mamy do czynienia z różnymi modyfikacjami takiego mechanizmu, ponieważ banki starają się klientów przyciągać swoimi nietypowymi ofertami, ale podstawowe zasady są zawsze takie same.
Brak ryzyka straty
Lokaty terminowe od innych sposobów oszczędzania czy inwestowania wyróżnia przede wszystkim to, że z góry wszystko o nich wiadomo. Nie ma tu żadnej niepewności odnośnie możliwych zysków i nie trzeba się zastanawiać nad kwestiami typu tego, kiedy zlikwidować swoją lokatę. Wszystko to jest ustalane zaraz na początku okresu umownego i na jego koniec jest realizowane dokładnie tak, jak zostało to zapisane na samym jego początku. Nie ma tutaj ani odrobiny miejsca na niespodzianki. Za najważniejsze można uznać tutaj to, że na pewno nic nie stanie się z zainwestowanym kapitałem. Jest on w pełni bezpieczny od działania sił zewnętrznych i klient zawsze otrzyma swoje pieniądze. Co prawda, otrzymanie odsetek jest zazwyczaj uzależnione od dotrzymania przez klienta terminu lokaty, ale nawet jeśli do tego nie dojdzie, zazwyczaj można liczyć na różnego rodzaju stopy procentowe ograniczone, które także oferują jakiś zysk.