Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokat?

Lokaty bankowe uznawane są powszechnie za najlepsze narzędzie do oszczędzania pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się zdeponować swoje pieniądze na jednej z lokat, warto wiedzieć jak wybrać tą najlepszą.

Lokaty uznawane są za korzystne, gdyż nie sposób na nich stracić. Zysk przy lokacie jest właściwie pewny. Różna może być jedynie jego wysokość. Brak odsetek możliwy jest tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy sami zerwiemy lokatę, wypłacając pieniądze przed umówionym terminem. Dodatkowo lokaty, inaczej niż giełda czy forex są w pełni bezpieczne. Do stu tysięcy euro, każda lokata jest chroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że nawet jeśli bank by na przykład upadł, to pieniądze zostaną nam wypłacone.

Dokonując wyboru lokaty, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie lokat. To bowiem ono decyduje o wysokości naszego zysku. Im wyższe jest oprocentowanie lokat, tym więcej pieniędzy uzyskamy z odsetek. Powinniśmy też poszukać takiego banku, który oferuje duży wybór okresów lokacyjnych. Im jest ich więcej, tym lepiej możemy dostosować czas trwania lokaty do naszych możliwości finansowych oraz zaplanować ewentualne zyski. Ostatecznie porównując oferty lokat, wybierzmy ten bank, który w przypadku zerwania lokaty oferuje nam choćby częściową wypłatę zgromadzonych już zysków. Wtedy, nawet jeśli okaże się, że musimy skorzystać z danych pieniędzy, to nie będzie to czas dla nas zupełnie stracony.

Kiedy nie mamy pewności, że jesteśmy w stanie pozostawić pieniądze na lokacie na tak długi czas i boimy się, że dojdzie do sytuacji, że zgromadzone środki, staną się nam nagle potrzebne, to korzystniejszym wyborem będzie konto oszczędnościowo zamiast lokaty. Konto pozwala bowiem bardziej elastycznie korzystać z własnych pieniędzy, a ewentualne jednorazowe wypłaty w miesiącu, czy wykonywanie przelewów w ograniczonym stopniu, nie powodują żadnych konsekwencji finansowych. Dodatkowo konto oszczędnościowe, to możliwość nieograniczonego zwiększania swojego początkowego kapitału.

Polecane  Lokata dla swojego dziecka