Lokaty krótkoterminowe – co warto wiedzieć?

Wiadomo, że lokaty krótkoterminowe nie są sposobem na zarobienie poważnych pieniędzy – przecież mówimy góra o dwóch miesiącach, do tego oprocentowanie wynosi około 4%. Jednakże z drugiej strony – przecież takie rozwiązanie tak czy siak ma bardzo dużo zalet. Postarajmy się opisać w takim razie w dalszej części tego największe zalety lokat krótkoterminowych.

Przede wszystkim nasze pieniądze nie tracą na wartości, a nawet tendencja jest zwyżkowa – nieznacznie, bo nieznacznie, ale przecież w przypadku większych pieniędzy, można mówić o sporym zastrzyku gotówki. Jednakże umówmy się – w większości przypadków nie robimy tego tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Bardziej oczywiste jest to, iż po prostu możemy odłożyć pieniądze w bezpiecznym miejscu, odnośnie którego mamy całkowitą pewność, że nikt nas nie okradnie, z tymi pieniędzmi nic się nie stanie, będą one niejako całe i zdrowe. Kolejna kwestia jest mianowicie taka, iż przecież człowiek jest z natury słabą jednostką. Czyli jesteśmy podatni na różnego rodzaju hasła reklamowe, uciechy, okazje, etc. To może sprawić, że pieniądze, które leżą w przysłowiowej skarpecie bądź na zwykłym koncie bankowym, najzwyczajniej w świecie pewnego dnia wyparują. Po prostu pod wpływem emocji dojdziemy do wniosku, iż kupno telewizora, nowe meble do salonu czy powiedzmy podróż na Dominikanę są wspaniałymi opcjami. To znaczy, one jak najbardziej są wspaniałe, ale skoro chcemy odłożyć pieniądze, to może przełóżmy takie zakupy na później.

Polecane  Zerwanie lokaty przed czasem

Kolejna zaleta lokat krótkoterminowych jest taka, że po prostu uczymy się oszczędzać. Po miesiącu czy dwóch zrozumiemy, iż mamy więcej pieniędzy niż przed włożeniem ich na lokatę, przynajmniej nie mieliśmy pokusy, aby kupić sobie za tę kasę coś przyjemnego. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym – to ma swoje wady i zalety. Jednakże fakty są takie, że powinniśmy nieco bardziej skupiać się na oszczędzaniu pieniędzy, bo przykład takich krajów jak Japonia, Korea Południowa czy Niemcy pokazuje, iż oszczędne społeczeństwa – to nie znaczy skąpe, bogacą się szybciej.