Lokaty bankowe – czyli o rozsądnym oszczędzaniu

Każdy człowiek chciałby mieć możliwie jak najwięcej pieniędzy, jednak nie wszyscy mamy możliwości odkładania dużych sum. Wiadomo zresztą jak to wygląda – jeśli oszczędności przechowujemy w domu, czy też na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, to zwykle nic z nich nie zostaje, albo też bardzo niewiele.

Zawsze znajdzie się bowiem coś, co jeszcze warto kupić, co jest potrzebne, niezbędne wręcz. Tak naprawdę świetnie byśmy się obyli bez tej rzeczy, jednak jeśli tylko mamy swobodny dostęp do gotówki, to wydajemy więcej niż powinniśmy – więcej niż sobie założyliśmy. Inna sprawa, że trzymanie pieniędzy w domu to jak zapraszanie do niego złodzieja – będziemy się wiecznie obawiać, ze ktoś się włamie i nas okradnie, a to może nawet psychicznie człowieka zniszczyć.

Szybki sposób pomnożenia oszczędności

Lokaty bankowe są wygodnym sposobem oszczędzania. To produkt bankowy, który – odwrotnie niż się to dzieje przy zwykłych kredytach konsumenckich – stanowi jak gdyby pożyczkę klienta wobec banku. W zamian za nią bank obiecuje pomnożyć środki finansowego klienta – to znaczy, że po upływie określonej ilości czasu, wcześniej zaznaczonej w umowie, możemy wyjąć z lokaty większą sumę, niż ta, która na ową lokatę trafiła.

Lokujemy środki na długo czy na krótko?

Istnieją różne rodzaje lokat, na które powinny się decydować różne osoby. Chodzi tu przede wszystkim o podział na lokaty długoterminowe i krótkoterminowe oraz na lokaty odnawialne i nieodnawialne. Jeśli wiemy, że w niedługiej przyszłości będziemy potrzebować gotówki, to powinniśmy zdecydować się na lokatę krótkoterminową. Jeśli jednak chcemy odnotować większe zyski, to ta długoterminowa z pewnością nam je zapewni. Charakterystyczną cechą lokaty jest to, że nie możemy wybrać z niej pieniędzy przed upływem wskazanego w umowie terminu. To znaczy, możemy, jeśli to tak bardzo istotne – w końcu to nasze pieniądze – ale wówczas mogą nam przepaść odsetki, czyli w efekcie wychodzimy z niczym. Wybieramy tylko tyle, ile trafiło na lokatę. Dlatego nie warto jej wcześniej likwidować.
To opcja dla wszystkich, którzy marzą o rozsądnym oszczędzaniu! Lokata bankowa pozwoli nam sporo oszczędzić – jest bowiem wyżej oprocentowana niż zwykłe konta bankowe.
Sprawdź https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Polecane  Inwestycja na termin dłuższy lub krótszy