Lokaty bankowe – bezpieczny sposób lokowania swoich pieniędzy?

Lokaty bankowe uchodzą za bardzo bezpieczny sposób lokowania swoich pieniędzy, ale w dzisiejszych czasach, kiedy jeden za drugim bankrutują SKOKi, a sprawy typu Amber Gold pojawiają się co jakiś czas, przeciętny klient banków zaczyna mieć swoje wątpliwości. Także jeśli chodzi o lokaty bankowe. Warto jest się tymi wątpliwościami zająć, ponieważ lokaty bankowe zostały stworzone właśnie po to, by takich wątpliwości nie było.

BFG

BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to instytucja, na której działanie składają się wszystkie banki, czyli w praktyce klienci tych banków. Jej nazwa bardzo dobrze tłumaczy to, czym się zajmuje. Jest to bowiem gwarant wszystkich środków znajdujących się w bankach, w pierwszej kolejności tych, które zostały tam w niewielkich kwotach zdeponowanych przez osoby prywatne. Od niedawna, za sprawą zmian wprowadzonych przez sejm poprzedniej kadencji, Fundusz obejmuje także depozyty w SKOKach. O skuteczności działania mechanizmu niech świadczy fakt, że pomimo doprowadzenia do upadku kilku SKOKów i wytransferowania ponad 3.500.000.000 złotych przez obecnie rządzących polityków za granicę, żaden klient SKOKów nie stracił swoich pieniędzy. Złożyliśmy się na zwrot tych wytransferowanych do Luksemburga pieniędzy my wszyscy, klienci banków, co nie zmienia jednak w niczym faktu, że posiadacze lokat są w pełni bezpieczni.

Pełny dostęp do pieniędzy

Ważnym elementem bezpieczeństwa naszych pieniędzy jest także to, że mamy cały czas dostęp do naszych pieniędzy. Lokata terminowa to teoretycznie sposób na zamrożenie naszych pieniędzy na jakiś czas. Obiecujemy bankowi, że ich nie ruszymy, a bank obiecuje nam oprocentowanie. W każdej chwili lokaty bankowe mogą jednak zostać zerwane i nic nie stoi na przeszkodzie, by pieniądze zabrać. Będzie się to oczywiście wiązało z utratą przynajmniej części umownych odsetek, ale trudno winić tutaj bank za to, że nie daje nam pełnego wynagrodzenia, jeśli nie wywiązujemy się z naszego zobowiązania. Warto podkreślić, że utrata odsetek rzadko kiedy jest całkowita.

Polecane  Lokaty bankowe – bezpieczne dla pieniędzy