Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Naturalną alternatywą od wielu lat dla lokat bankowych są obligacje skarbowe. Nie cieszą się one jednak aż tak dużą popularnością jak standardowa lokata bankowa przede wszystkim z tego powodu, że ich wykupienie jest zwykle trudniejsze, zyski są mocno zbliżone lub niższe od tych oferowanych przez banki na lokatach terminowych, a dodatkowo prawie zawsze ich wykupienie oznacza zamrożenie swojego kapitału, z którego nie można korzystać, aż do momentu wykupu zakupionych obligacji.

Oczywiste jest także to, że dobra lokata bankowa jest o wiele bardziej elastycznym produktem gdzie klient może dostosować do swoich potrzeb znaczną część parametrów związanych z lokatą bankową, a w szczególności jest to możliwość dopasowania okresu trwania lokaty bankowej do swoich indywidualnych na danym moment potrzeb.

W ofercie banków od pewnego czasu spotkać można jednak nieco podobny produkt, który daje dodatkowe możliwości inwestowania i oszczędzania środków. Jest to konto oszczędnościowe, które z założenia łączy w sobie cechy wygodnego rachunku ROR na którym nasze środki są zawsze dostępne, jak i lokaty bankowej, dającej możliwość oszczędzania pieniędzy w dłuższych okresach czasu. W praktyce konto oszczędnościowe powinno być po prostu uzupełnieniem naszego portfela inwestycyjnego.

Jeśli chcemy oszczędzać w ten sposób większą ilość środków, to najlepszym wyborem jest oczywiście lokata bankowa, przede wszystkim z tego powodu, że wysokość oprocentowania oferowanego przez banki na lokatach terminowych jest nieporównywalnie wyższa w odniesieniu do rachunków oszczędnościowych. Korzystniejsza jest także kwestia kapitalizacji odsetek.

Polecane  Lokata z funduszem – na czym polega? Czy warto ją założyć?

Nowoczesne lokaty bankowe w większości dają możliwość codziennego naliczania odsetek, a same odsetki naliczone w ten sposób mogą zostać włączone do kapitału przy naliczeniu kolejnych odsetek bankowych. W przypadku kont oszczędnościowych normą jest naliczanie nowych odsetek bankowych co miesiąc. Wtedy jednak siłą rzeczy naliczone w ten sposób odsetki brane są pod uwagę przy naliczaniu kolejnych.