Lokata bankowa czy konto bankowe?

Oszczędzanie pieniędzy jest istotne – i każdy, kto tylko ma takową możliwość, pragnie oszczędzić jak najwięcej. Nigdy nie wiadomo kiedy przydadzą się dodatkowe pieniądze.

W życiu naprawdę różnie bywa, zatem warto mieć coś odłożone na tak zwaną „czarną godzinę”, na przykład na czas poszukiwania pracy po utracie poprzedniej, albo na okres ciężkiej choroby, której leczenie trzeba przecież w jakiś sposób sfinansować. Oszczędzanie pieniędzy w skarbonce, albo ich przechowywanie w domowym sejfie to oczywiście już przeszłość – takie pieniądze bowiem wcale na siebie nie pracują. Ich zapas stale się kurczy, bo sięgamy po nie, kiedy tylko pojawi się jakaś potrzeba – i to niekoniecznie ta wielka. Warto zatem umieścić pieniądze w banku – ale gdzie? Do wyboru jest lokata bankowa lub konto bankowe. Która opcja jest lepsza?

Albo ROR…

Z pewnością jeśli ktoś chce mieć możliwość korzystania z pieniędzy, kiedy tylko będzie to konieczne, powinien się zdecydować raczej na konto bankowe. Taki rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) daje możliwości dowolnego dysponowania pieniędzmi, a przy tym również ich wzrostu, ponieważ konto także jest oprocentowane. Przy niewielkich sumach nie mamy jednak co liczyć na jakiś duży zysk!

…albo lokowanie pieniędzy

Jeśli zatem ktoś naprawdę na poważnie myśli o oszczędzaniu i chciałby złożyć gdzieś choćby i część swoich oszczędności, żeby móc odnotować zysk, powinien zdecydować się raczej na lokatę bankową. Lokaty bankowe różnią się tym od zwykłych kont bankowych, że są wyżej oprocentowane (a zatem przyrost pieniędzy jest wyższy), lecz nie można wybierać gotówki przed upłynięciem terminu lokatowania. W praktyce oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na wyjęcie pieniędzy przed upływem terminu ustalonego w umowie, to stracimy wszystkie odsetki – przynajmniej taki zapis posiada w swojej ofercie większość banków. Z drugiej jednak strony nie będziemy wybierali pieniędzy na żadne drobne wydatki, a zatem nie uszczuplimy naszych oszczędności. Z pewnością więc tak jedno, jak i drugie rozwiązanie jest warte rozważenie, choć wydaje się, że lokaty bankowe dla tych, którzy rzeczywiście chcą oszczędzać i jeszcze na tym zyskać są o wiele lepsze!

Polecane  Niskie stopy procentowe - jaki produkt oszczędnościowy wybrać