Jak wybierać lokaty?

Lokaty bankowe stają się coraz popularniejszym narzędziem do oszczędzania pieniędzy i coraz więcej klientów banku, decyduje się na korzystanie z nich.

Lokaty bankowe są chętnie wybierane przez klientów z powodu ich bezpieczeństwa. O ile inwestowanie środków finansowych na giełdzie wiążę się z poważnym ryzykiem, a przede wszystkim jesteśmy narażeni na ich utratę, to na lokacie nie sposób stracić zainwestowanych pieniędzy. W najgorszym przypadku, na lokacie nie zarobimy, ale bank zawsze i w każdej sytuacji jest zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty, która została przesłana na lokatę.

Nawet w razie bankructwa banku, w którym zostawiliśmy nasze pieniądze, te nie przepadną, gdyż wszelkie wkłady są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Decydując się na założenie lokaty, musimy przede wszystkim zastanowić się na jak długo możemy zamrozić swoje pieniądze. Zasada działania lokaty jest bardzo prosta. Im dłużej pieniądze będą pozostawały w banku, tym więcej na tym zarobimy. Jednak jeśli zdecydujemy się wycofać nasze pieniądze, przed końcem lokaty, to bank nie wypłaci nam pełnych odsetek, a może też odmówić wypłaty, tych, które już zarobiliśmy.

Bardzo ważne jest oprocentowanie lokaty

To ono decyduje bowiem o tym, ile zarobimy na samej lokacie. Im jest ono wyższe, tym oczywiście dla nas lepiej. Trzeba się także dowiedzieć czy oprocentowanie, od którego naliczane są odsetki jest zmienne, czy też stałe. Jeśli jest zmienne, to oznacza, że nie będziemy wiedzieli, ile dokładnie zarobimy na samej lokacie. Zależy to bowiem od wielu czynników makroekonomicznych, a przede wszystkim od wysokości stóp procentowych w trakcie lokaty. Kiedy wybierzemy oprocentowanie stałe, to już przy zakładaniu lokaty będziemy mieli świadomość, ile pieniędzy otrzymamy na koniec, pod warunkiem, że nie zerwiemy wcześniej lokaty.

Polecane  Jakie jest oprocentowanie lokat?

Pamiętać też musimy, aby nie wybierać lokaty w pierwszym lepszym banku. Porównajmy na spokojnie oferty różnych podmiotów i zdecydujemy się na tą z wyższym oprocentowaniem w stosunku do czasu lokaty.