Najlepsza lokata bankowa

Banki proponują dzisiaj swoim klientom szereg produktów. Wśród tych adresowanych do osób chcących bezpiecznie ulokować swoje oszczędności wymienić należy lokaty terminowe. Decydując się na lokatę terminową, warto pamiętać, że oferty banków mogą się między sobą dość istotnie różnić. Dlatego poniżej podpowiadamy co brać pod uwagę, aby postawić na najlepszą lokatę terminową.

 

Jak długo może trwać lokata?

Jeśli chodzi o czas trwania, to do wyboru mamy lokaty zarówno miesięczne, jak i te, które trwają rok, a nawet dwa lata. Czy lepiej postawić na lokatę krótszą, czy taką która trwa dłużej? W tym wypadku wiele zależy od indywidualnej sytuacji finansowej. Jeśli wiemy, że wpłacone na lokatę oszczędności nie będą nam potrzebne, nasza sytuacja finansowa jest stabilna, warto rozważyć dłuższą lokatę. Kiedy jednak bierzemy pod uwagę konieczność dość szybkiego skorzystania z tych pieniędzy, krótsza lokata będzie lepszym rozwiązaniem. Trzeba bowiem pamiętać, że wcześniejsze wypłacenie pieniędzy z lokaty będzie skutkowało utratą odsetek. A to jest już sytuacja niekorzystna dla posiadacza lokaty.

Najlepsza lokata bankowa

Jak wysokie może być oprocentowanie?

W tym wypadku wszystko zależne jest od banku. Obecnie większość lokat terminowych oprocentowana jest na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Oczywiście dla posiadacza lokaty najlepiej będzie, gry oprocentowanie będzie możliwie jak najwyższe. Warto pamiętać, że zawsze można zapytać o możliwość negocjowania wysokości oprocentowania. Tyczy się to jednak stałych klientów banków. Nowi klienci mogą na taką opcję liczyć tylko wówczas, gdy decydują się wpłacić na lokatę naprawdę bardzo dużą kwotę.

Polecane  Lokaty – jakie oprocentowanie

 

Kiedy następuje kapitalizacja odsetek?

Najczęściej ma ona miejsce raz – dopiero na sam koniec trwania lokaty. Czy zawsze tak musi być? Nie. Kapitalizacja może mieć miejsce codziennie. Obecnie jednak taka praktyka stosowana jest przez banki niezwykle rzadko. Zanim jednak podpiszemy umowę, na mocy której zostanie uruchomiona lokata terminowa warto zapytać, czy możliwe jest, aby kapitalizacja dokonywana była codziennie.