Lokata – czy opłaca się umieścić na niej pieniądze?

Większość osób lubi mieć jakieś oszczędności na czarną godzinę – dzięki temu czują się spokojniejsi. Jeśli jednak posiadamy jakieś pieniądze, lepiej jest nie trzymać ich w domu – co zresztą robi akurat mało osób (większość starej daty). Najwięcej osób oszczędza fundusze po prostu na swoich zwykłych kontach bankowych – rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Odkładają, odnotowując co jakiś czas określone zyski płynące z oprocentowania, choć należy zaznaczyć, że w przypadku takich kont jest ono raczej niewielkie. Właśnie dlatego wiele osób poszukuje teraz innych sposobów – gwarantujących nieco większe zyski. Obawiają się inwestowania na przykład w nieruchomości, ale mogą wygodnie odłożyć pieniądze na przykład na lokacie. Czy jednak jest to rzeczywiście opłacalne?

Czym jest lokata?

Lokata inaczej nazywana jest depozytem bankowym i jest to produkt inwestycyjny, który pozwala wygodnie oszczędzać i przynosi zyski obu stronom – zarówno bankowi, jak i osobie, która ją zakłada. (więcej informacji pod https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/) W ramach lokaty klient powierza bankowi swoje oszczędności na określony z góry czas, który ewentualnie można przedłużyć, ale nie jest to wcale konieczne. Bank zyskuje zatem fundusze potrzebne na przykład po to, żeby udzielać kredytów, podczas gdy klient może po upływie określonego czasu wybrać pieniądze z lokaty zwiększone o odsetki płynące z oprocentowania.

Zyski z lokaty

Zyski z lokaty mogą być naprawdę różne – wszystko zależy zarówno od tego ile kto pieniędzy składa na lokacie i jaką konkretnie ofertę wybiera. Różne banki mają rozmaite zasady rozliczania, zatem warto wcześniej zainteresować się tematem nieco głębiej, żeby odnaleźć coś odpowiedniego. Kolejna kwestia to możliwości jakie daje konkretna lokata – może mieć oprocentowanie zmienne, albo stałe. Wybieramy również lokatę albo krótkoterminową, albo długoterminową, przy czym ta druga pozwala uzyskać większe zyski. Problemem jest jednak to, że nie możemy wcześniej wybrać z niej pieniędzy, ponieważ wówczas je stracimy – chociaż to reguluje akurat umowa. Jak więc widać, lokata bankowa z pewnością jest opłacalnym produktem, na który warto oddawać oszczędności. To, jakie kto zyski odnotuje zależy jednak od wielu różnych czynników i jest ciężkie do określenia.

Polecane  Atrakcyjne oferty lokat bankowych